Последно сбогом си взехме с неповторимата Тонка Колева. Тя вече ще оглася небесната шир заедно с много други любими творци, които ни напуснаха в последно време.
Както повечето талантливци, Тонка Колева пее от дете. В началото започва като солистка на Детския фолклорен ансамбъл – Хасково. Развива таланта си в Средно музикално училище „Филип Кутев“ в Котел и Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив, а през 1994 година издава първия си солов албум „Орехово листе“.
Квартет „Българка джуниър“ е един от най-красивите вокални проекти на Тонка и другите три прекрасни певици – Христина Анастасова, Фани Койнарова и Елена Бедлева.
Репертоар от традиционни народни песни, аранжирана фолклорна музика на композитори като – Иван Спасов, Красимир Кюркчийски, Теодосий Спасов, Стефан Мутафчиев, Николай Кауфман, Димитър Трифонов и др.
Тонка Колева е една от най-големите български тракийски певици. Тя има десетки записи като солист и с квартет „Българка джуниър“, както и десетки гастроли в чужбина. Дълги години е солист на ансамбъл „Тракия“ в Пловдив, солист на Народния оркестър към Община Хасково и диригент на хора към представителен ансамбъл „Китна Тракия“ – Хасково.
Зад ярките творчески личности невинаги стоят добри хора. Тонка Колева обаче беше пример за истински човек, неповторим професионалист, преподавател, приятел.
Ще ни липсва тази съвкупност от доброта и светлина, но няма да бъде забравена.
Следата, която остави Тонка Колева в историята на професионалната народна музика, е незаличима и ярка.
Оставаш завинаги в сърцата ни, Тони!
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg