Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още щрихи към някои корупционни процеси у нас

След като шестима български граждани и техните фирми бяха санкционирани от Съединените щати за евентуално участие в корупционни схеми – дали и Европа взима отношение към тях? Изнесеното от щатската администрация и позоваването ѝ на закона „Магнитски“ не е голяма новина за България. Години наред се говореше за тези проблеми, години наред неправителствени организации и политически лица – се занимаваха с корупционните процеси у нас. 

Трябваше ли да бъдат казани ясно от други хора, за да стане сензация в България? Според изпълнителния директор на българския клон на организацията „Трансперънси интернешънъл“ „Прозрачност без граници“ Калин Славов за съжаление България се нарежда в редичката на т.нар. „проблемни държави“.

Трябваше ли обаче Европа да вземе по-сериозно проблема с корупцията в нашата страна, вън и независимо от многото доклади и на Европейската комисия, в които се правеха забележки за съдебната система у нас. Може би Европа трябваше да вземе по-категорични мерки за някои проблеми в България, още преди последните събития и доста време преди да се създаде мониторинговата група от евродепутати, които ще дойдат у нас през есента. Може би това е някакво решение „постфактум“, смята евродепутатът от БСП – ПЕС Петър Витанов.

Чуйте репортажа от звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10