„В хода на изследванията , които направих, не открих наличието на интелектуална общност у нас – казва доц. Катя Михайлова, автор на научното изследване „Интелектуалните елити в историята на три исторически бунта“. Общността предполага връзка между хора, на базата на тяхната солидарност. Именно заради това интелектуалците тук са изгубили автономност, защото идеите се постигат, когато хората са заедно.
Според Катя Михайлова, преди да говорим за това дали някой чува идеите на интелектуалците, е добре да помислим за същността на това, което те казват, на първо място, би трябвало да стои достигната истина – смята тя. – Ако исканията на интелектуалците, изразени в някоя подписка, са сходни или удобни на политическата воля, тогава те биват уважени. Подписката може и да не бъде одобрена, но тя може да има и друга цел – чрез нея да се мобилизира общественото мнение и нова идея да се пусне в колективното съзнание.
Култът към завършилите на Запад хора, изненадващо дълго е валиден у нас – казва доц. Михайлова – Това е народопсихилогически комплекс, липса на национално самочувствие, страшно много нихилизъм има сред българското общество. Защо това толкова дълбоко и истинско разграждане на родното и на собственото?
Чуйте още от разговора с доц. Катя Михайлова в „Какво се случва“.
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg