Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Дунчев:

Лесовъдството отстъпи през последните 20 години на политическите поръчки

Снимка: СИДП

Възможно ли е да бъде преборена порочността на властовите структури при работата с горския сектор? За какво се оказа достатъчен последният месец?

Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Дунчев, директор на Изпълнителна агенция по горите:

“Всеки може да направи много за горския сектор – даже не е нужно и да е във властта. Най-големите постижения сме постигнали извън властта, защото тогава човек е тотално независим и никой не може да му повлияе.

Най-голямото предизвикателство във властта даже не са външните фактори, а егоизмът и себичността на властимащите хора."

Александър ДунчевНезаконна сеч

"Откъде идват всичките проблеми за гората във връзка с тази власт? Как се стига до незаконната сеч? До тези стотици отсечени дървета край Бачковския манастир?

Имайки възможност един месец да съм във властта, започнах да обикалям с колегите по места. Бяхме по Черноморието, Самоковско, Берковско. Тази седмица бяхме и в Дулово в района на Силистра и навсякъде виждаме, че моделът е тотално сбъркан.

Цялата незаконна сеч произтича от две основни неща. Даже да хванем нарушителите, било то бракониери или някаква фирма, или служител, който е прикрил нарушение, твърде често им се разминава по пътя към правосъдието. Наказанията или са слаби, или много често се избягват и не се плащат.

Много често на бракониерите няма какво да им се вземе. Това са малоимотни хора. Друг път тези по-влиятелните и успяват да си купят свободата и избягването на правосъдие.

Виждаме, че има една тотална безнаказаност, която води до това някой да отиде и да изсече гората на Бачковския манастир, което освен прегрешение е и огромно престъпление.

Това чувство на безнаказаност е единият проблем и то не е проблем на горската система. Това е проблем на цялата държава. Ние го виждаме на всички нива.

Вторият проблем, който се забелязва, е това, че хората, които трябва да контролират, от които зависи да не се случват нарушения в горите, са обречени на неуспех, защото самата система през последните 20 години се опорочи до степен, в която почти всички назначения са политически.


Някой някъде има политическа идея, а не професионална. Търсят се хора, които да изпълнят политически задачи, а не професионални. Оттам лесовъдството в гората през последните 20 години отстъпи на поръчките в гората.

Поръчки – да не бъде закачан един, да бъде оставен втори, да не се правят проверки на трети, да бъде смачкан четвърти, който е неудобен.

Тази система превърна горските служители в поръчкови, което е изключително тъжно. Хората по места нямат много избор. В момента търсим решение как да се справим с тази порочност на системата.


Но докато търсим решение, забелязахме още нещо много интересно. Забелязва се, че има и друг порок на системата. Тя изцяло се е обърнала да гони най-слабото звено в горите – горския сектор.

Това са лесовъдите, които се борят на последно ниво, за да се случва добро за тази гора. И секачите, които много често са хора без образование. Това са много обикновени хора, които вършат тази работа просто защото няма какво друго да вършат. Не са избягали в чужбина, останали са в България. Ходят в гората и секат често по най-първобитния начин с конче и каручка.

Точно това са хората, които отнасят цялата наказателна сила на държавата, когато се бори с незаконен сеч. Тези хора в 99% от случаите изобщо не са виновни. Някои от горе им е казал – “Сечи там, извади ми най-дебелите трупи, защото те са най-ценни. Нищо, че са маркирани, аз после ще ги маркирам с фалшива марка“. После контролните органи ходят и гонят само секачите, а не поръчителите.

Чуйте Александър Дунчев в звуковия файл.

Снимки: БНР, СИДП


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00