Възможно ли е да бъде преборена порочността на властовите структури при работата с горския сектор? За какво се оказа достатъчен последният месец?
Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Дунчев, директор на Изпълнителна агенция по горите:
“Всеки може да направи много за горския сектор – даже не е нужно и да е във властта. Най-големите постижения сме постигнали извън властта, защото тогава човек е тотално независим и никой не може да му повлияе.
Най-голямото предизвикателство във властта даже не са външните фактори, а егоизмът и себичността на властимащите хора."
Незаконна сеч
"Откъде идват всичките проблеми за гората във връзка с тази власт? Как се стига до незаконната сеч? До тези стотици отсечени дървета край Бачковския манастир?
Имайки възможност един месец да съм във властта, започнах да обикалям с колегите по места. Бяхме по Черноморието, Самоковско, Берковско. Тази седмица бяхме и в Дулово в района на Силистра и навсякъде виждаме, че моделът е тотално сбъркан.
Цялата незаконна сеч произтича от две основни неща. Даже да хванем нарушителите, било то бракониери или някаква фирма, или служител, който е прикрил нарушение, твърде често им се разминава по пътя към правосъдието. Наказанията или са слаби, или много често се избягват и не се плащат.
Много често на бракониерите няма какво да им се вземе. Това са малоимотни хора. Друг път тези по-влиятелните и успяват да си купят свободата и избягването на правосъдие.
Виждаме, че има една тотална безнаказаност, която води до това някой да отиде и да изсече гората на Бачковския манастир, което освен прегрешение е и огромно престъпление.
Това чувство на безнаказаност е единият проблем и то не е проблем на горската система. Това е проблем на цялата държава. Ние го виждаме на всички нива.
Вторият проблем, който се забелязва, е това, че хората, които трябва да контролират, от които зависи да не се случват нарушения в горите, са обречени на неуспех, защото самата система през последните 20 години се опорочи до степен, в която почти всички назначения са политически.
Някой някъде има политическа идея, а не професионална. Търсят се хора, които да изпълнят политически задачи, а не професионални. Оттам лесовъдството в гората през последните 20 години отстъпи на поръчките в гората.
Поръчки – да не бъде закачан един, да бъде оставен втори, да не се правят проверки на трети, да бъде смачкан четвърти, който е неудобен.
Тази система превърна горските служители в поръчкови, което е изключително тъжно. Хората по места нямат много избор. В момента търсим решение как да се справим с тази порочност на системата.
Но докато търсим решение, забелязахме още нещо много интересно. Забелязва се, че има и друг порок на системата. Тя изцяло се е обърнала да гони най-слабото звено в горите – горския сектор.
Това са лесовъдите, които се борят на последно ниво, за да се случва добро за тази гора. И секачите, които много често са хора без образование. Това са много обикновени хора, които вършат тази работа просто защото няма какво друго да вършат. Не са избягали в чужбина, останали са в България. Ходят в гората и секат често по най-първобитния начин с конче и каручка.
Точно това са хората, които отнасят цялата наказателна сила на държавата, когато се бори с незаконен сеч. Тези хора в 99% от случаите изобщо не са виновни. Някои от горе им е казал – “Сечи там, извади ми най-дебелите трупи, защото те са най-ценни. Нищо, че са маркирани, аз после ще ги маркирам с фалшива марка“. После контролните органи ходят и гонят само секачите, а не поръчителите.
Чуйте Александър Дунчев в звуковия файл.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg