Избрано от програмата
от 0.15 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Нощна стража
Гости: Светлана Близнакова и Рали Велинов от „SEVI“, с акустично представяне на живо от студиото, на новия солов проект на Светлана – „Tomorrow“ .
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Рок след полунощ
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Георги Маринов, Величка Златева, Марин Иванов, Димо Русев и други
от 6.07 до 7.00 часа
Събота сутрин в...
Ще бъдем на гости в родния град на примата на българската естрада Лили Иванова – гр. Кубрат. От разговора ни с читалищния секретар ще научим за историята и настоящето на града и местното читалище, както и за първите стъпки на Лили Иванова в музиката.
От срещите ни с местни жители ще разберем за живота в малкия град, за младите хора, поминъка и малките радости.
Ще станем свидетели и на награждаването на участниците в Националния конкурс за хумор и сатира, организиран от Община Кубрат, клуб на хумориста „Жарава” и програма „Христо Ботев” на БНР.
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
• Яйцето на света: разказ за първобитните вярвания
• Като Айнщайн: за какво служи кръвта и защо е червена?
• История на изкуството за деца: ще ви разкажем за майстор Манол
• Анонс на детските предавания и детския стрийм
от 8.06 до 9.00 часа
За здравето
„За розата и нейните бодли” – билките са полезни треви, цветята са красиви, но цъфтежът им често създава проблеми. Светът на алергиите е коварен и опасен. Като се доверим на доц. Мария Стаевска, на практиката и опита ѝ, ще научим много за алергичните реакции на организма, за първите симптоми и собственото ни поведение. И още: от какво и как да се пазим, кога и къде да се изследваме, що е астма и алергичен шок?
от 9.10 до 11.00 часа
Семейно радио
• Семейни маршрути: Детски фестивал в Национален парк Витоша – хижа „Червената шапчица „.Много занимания и изненади за най-малките и техните родители – Петър Велков, организатор
• Летен парад на Шапките – едно атрактивно и красиво зрелище в центъра на София – Ирина Сардарева
• Предложение за уикенда – „Един джаз ден” в Борисовата градина – колоритният фестивал обединява малки и големи артисти – музика и танци за всички възрасти – Даниела Станкова, Вокална школа „D stars”.
• От другата страна
• Фестивал на младото европейски кино: една възможност да гледате съвременно кино. Ще ви представим и темите на форума „Кино и училище“.
• Вкусът на истината
• Моето семейство: семейството на Андрей Стойчев – финансов анализатор и неговата съпруга Краси Георгиева. Сбъдната мечта ли е техният живот в Страсбург, как едно тричленно семейство, в очакване на четвъртия член, се бори с професионалните предизвикателства и изисквания на Западна Европа.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Предаване без име
Гостува ни изтъкнатият български цигулар – проф. Ангел Станков.
от 12.20 до 13.00 часа
Литературата. Начин на употреба
С участието на: Надежда Радулова, Емануил Видински
Редакторът - невидимият литературен работник, който има за задача да види автора така, както сам той би се погледнал отстрани… стига да можеше. Двама редактори, автори и преводачи разсъждават относно качествата, необходими в редакторската работа, разбрана като служба на текста.
от 13.00 до 13.30 часа
Концерт „Златен кос“
от 13.30 до 14.30 часа
Кабаре „Фата Моргана”
от 14.30 до 15.00 часа
Джаз импровизация
Спиричуъл и Госпъл
Спиричуъл и госпъл са част от основата на афроамериканската музика, върху които се развива джазът. Религията и християнското учение, вярата в по-висша от хората неземна сила е била необходима, за да могат поробените да оцелеят на Новият континент. Формата, която е най-достъпна за времето е музиката. Протестантските и методистки църкви играят особено важна роля за всичко това. Така се зараждат църковните хорове, в които афроамериканците намират своя личен, душевен уют. Спиричуълът е музикалният формат, в който те възприемат по един неподправен за тях начин, вярата. На базата на протестантските химни създават своя нова, собствена музика, изпълнена със силна емоция и носеща елементи от африканския фолклор. Много тъга, носталгия и любов съпътстват тази музика. Така постепенно до началото на 19 в. се оформя спиричуълът – първият обособен жанр на афроамериканската музика.
от 15.10 до 16.00 часа
Европейски паралели – за музея, за галерията
Имат думата слушателите
В това предаване ни гостува един от слушателите, които не само се интересуват от дейността на музеите, но са имали възможност и да участват в различни проекти, свързани с музейното дело..
Нашият гост е Атанас Каменаров, който като геодезист и картограф извършва теренни измервания на археологически обекти вече 45 години. Съдейства за осъществяването на спасителни археологически проучвания и на обекти по трасета на магистрали и газопроводи. За неговия опит и впечатления от археологическите разкрития и ролята на музеите в културното пространство, разговаряме с Атанас Каменаров в предаването.
от 16.00 до 17.00 часа
Плешивото куче
• Във фокус – „Лайбах“, единствената група от постюгославското културно пространство, оказала сериозно влияние върху развитието на цял един жанр. Словенските експериментатори, които поставиха началото на изцяло ново течение в индъстриъла, базирано на басови мъжки вокали, маршов ритъм, симфонична мощ и неприкрита тоталитарна естетика, пристигат за специално шоу ексклузивно за България. Спектакълът с участието на оркестъра и хора на Държавна опера Пловдив с диригент Константин Добройков ще се състои в Античния театър в Пловдив на 18 септември.
• Алберт Будачиевич Кувезин, народен артист на Република Тува, когото наричат "руския Том Уейтс", издаде първи студиен албум след 10-годишна творческа пауза. "Никога няма да умрем" е записан с мултинационалния проект Yat-Kha и стилово излиза от направлението бард-рок, чупейки каноните на жанра, за да ги комбинира в по-модерни форми. Песенета на игила (двуструнен инструмент с кожена горна част, всяка струна се състои от много косми, създаващи неповторима обертонова хармония.)
от 17.00 до 18.00 часа
Трамвай по желание
епизод 427 –народната певица Янка Рупкина.
от 18.30 до 19.00 часа
Документално студио
„Ваши ли са вашите деца или фичър за фичъра“ от Яна Добрева - 1 част
от 19.00 до 20.00 часа
Ефир приключение: А сега накъде
• Зелени маршрути:
За връзката между екология и пътешествия, за допирните точки между науката и познанието за света на предишните поколения. Радина Кадамукова, магистър по геоекология от университета в град Тюбинген, разказва за биологичното земеделие и как едно обикновено семейство в Катманду се грижи за своето еко стопанство. За уроците, които е научила по света и за нещата, които се опитва да промени тук.
• Пътуване с деца:
Приключения сред природата и възможностите за туризъм, които можем да открием във Враца и региона – в началото на юли там ще се открие първото издание на Фестивала на приключенията във Врачански Балкан, а Антония Чиликова разказва за всичко, включено в програмата на този нов фестивал и всичко за идеята. Разговор за кулинарни маршрути и ботанически турове, за разходки с каяк, полети с парапланер, скално катерене и за още куп занимания за малки и големи сред природата.
от 20.00 до 22.00 часа
Музикалните вечери
Директно от Варна – откриване на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. С участието на СО на Словенското радио и телевизия и Оркестъра на Варненската държавна опера с диригент Росен Миланов и солисти: Томо Келер – цигулка и Михаил Петров – виолончело. В програмата: П. Владигеров – Българска рапсодия „Вардар“, опус 16; Й. Брамс – Двоен концерт за цигулка, виолончело и оркестър в ла минор, опус 102; Н. Римски-Корсаков – Симфонична сюита „Шехерезада“, опус 35.
от 22.00 до 24.00 часа
На опера в събота
Легендарни записи с участието на баритона Джузепе Тадеи.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Когато светът си събуваше потурите", разказ от Николай Хайтов – част 3 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Започваме със седмица на Кабо Верде - с последните продукции на Майра Андраде. от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Когато светът си събуваше потурите", разказ от Николай Хайтов – част 2 от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва със седмица на Кабо Верде с последните продукции на..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Когато светът си събуваше потурите", разказ от Николай Хайтов – част 1 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Съвременната африканска музика и джаз традициите от 50-те до наши дни (пресечни точки и отлики от западната сцена) – колаж от редки записи, интервюта и..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ • "Бели нощи" от Фьодор Михайлович Достоевски • "Кротката" от Фьодор Михайлович Достоевски от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Петър Рангелов представя последния си авторския самостоятелен проект - ЕP. • Нови сингли. • Новини от българската и световна музикални сцени. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg