Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С яхта до плажа на Клеопатра и царството на домата

Турските маршрути из Егейско и Средиземно море намигат с тюркоазени очи

7
Снимка: Магдалена Гигова

Елегантен платноход акостира в залива Гекова. Наблизо е островът на Клеопатра с нереалистично бял пясък. Според легендата Марк Антоний накарал да го пренесат чак от Червено море, защото възлюбената му отказвала да стъпи върху земя, която не е египетска. Днес посетителите се забавляват да нагряват със запалките си пясъка, който издава пукащ звук като бенгалски огън. Но е толкова ценен, че на излизане от плажа следят да изтръскате от дрехите и обувките си последната песъчинка. Да не говорим за еретичната идея да си гребнете малко за спомен. Къде е това приказно кътче, което вълнува въображението. Съвсем наблизо, до Мармарис. При комшиите. Нуртен Еролан е екскурзовод на исторически турове от 1994 година. В следпандемичната обстановка са решили да разнообразят предлаганите почивки с яхтени круизи. Отличен избор за романтици, за индивидуалисти и за хора, които се стряскат от стълпотворението на ол инклузива.


Страхотно приключение е да спреш в малко рибарско селце и да напазаруваш обяда си от сутрешния улов, да акостираш на безлюдно заливче, където сърцати мъжаги ти приготвят чеверме, да изкачиш изсечените в камъка стъпала до ликийска гробница, докато гледаш как платноходката ти намига с поклащане на тюркоазените вълни. От личен опит ви го казвам. А Нуртен Еролан не спира да чертае маршрути и да разкрива възможности за активна почивка, дори за най-нахъсаните екстремисти. А аз пък зяпнах от изненада, когато видях корабчета с надписи на световни хранителни вериги да взимат на абордаж яхтата си, за да я заредят с провизии по избор.


Ако човек се вълнува повече от исторически забележителности, отколкото от пресни екологични продукти с вкус на истинско, и те му идват на крака. Пардон, на вълна. Ликийски гробници, римски терми и амфитеатри, средновековни крепости, раннохристиянски църкви, дори родното място на Дядо Коледа – Свети Николай Мирликийски. Чудесата за безкрайни.

Също толкова безкрайни са оранжериите, които ще видите ако спрете в Кумлуджа. От там идват почти всички домати за българския пазар. В града така са обсебени от този зеленчук, че в центъра има негов паметник, а задължението на пожарната команда е да го мие всяка сутрин.



А Нуртен Еролан, нашият речовит гид из яхтените пристанище на Турция подробно изброява градовете и маршрутите, но ако се чудите неповторимото синьо за кое точно море се отнася, дори тя може в един момент да се затрудни. Защото там се целуват Егейско и Средиземно море. Моята събеседничка е като Шехеразада на яхтения туризъм – приказките ѝ нямат край.

Чуйте разказа ѝ в звуковия файл.



Снимки и видиоклипове: Магдалена Гигова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21