Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиосимфониците закриват сезона

Петък, 2 юли, начало 19.00 часа

| обновено на 02.07.21 в 10:42
Симфоничният оркестър на БНР
Снимка: Ани Петрова

На 2 юли Симфоничният оркестър на БНР ще закрие своя концертен сезон за 2020-2021 г. в столичната зала “България“ със стилна програма.

Тя включва две премиери за България от Димитрий Шостакович, музиката, която той пише в две легендарни руски спектакъла: „Москва-Черьомушки“ (изпълнява се за първи път в България!) и „Хамлет“.

Началото на концерта ще бъде поставено със Симфония-концертанте за виолончело и оркестър на Сергей Прокофиев.

Солист отново ще бъде виртуозният български виолончелист Александър Сомов, който говори за предстоящото си участие в “Нашият ден“.

“Изключително доволен и благодарен съм за тази възможност за опреден път да съм тук. Това за мен е наистина много любима институция. Едно топло и уютно усещане всеки път, когато застана пред оркестъра – познати лица, хубава и позитивна атмосфера.

Александър Сомов

За мен е голямо удоволствие да изпълня отново, почти 20 г. след предишния път, който беше може би 2001-2002 г, Прокофиев симфония и концерт, за който се знае, че е една от най-трудните технически творби, но ние ще си направим удоволствието и ще го изпълним като една изключително музикална творба.

Чуйте Александър Сомов в звуковия файл.

Снимки: БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. д-р Боряна Ламбрева (вдясно) и Аделина Александрова

Пианистката Боряна Ламбрева: Най-важното нещо в изкуството е да му служим вярно

"Бях много добра изпълнителка, но прекарвах доста часове на пианото сама. В гимназията много свирех и може би по тази причина сега, когато се срещаме със съученици и те разказват забавни случи от онези години, се питам дали наистина съм завършила същото училище. Аз дори и на военно обучение не отидох с моя випуск, защото пак имах някакъв ангажимент и..

публикувано на 21.06.24 в 11:05

Японско турне с "Аларма Пънк Джаз" и heavenphetamine

В края на тази и началото на следващата седмица концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" ще представи с три концерта японското краут-рок/психеделик/пост-пънк дуо heavenphetamine за първи път в България. Градовете са Пловдив – в Bee Bop Café на 23 юни (в емблематичната вече поредица пловдивска на "Аларма" "Неделя..

публикувано на 19.06.24 в 21:44

Епохата Константин Илиев

Той е творец, чието присъствие на музикалния ни небосклон през втората половина на XX век е определяно като поява на метеор, като изключително явление, като епоха. И това признание идва не само от почитателите, приятелите и съмишлениците, но и от онези, които влизат в открита колизия с него, независимо дали тя е на естетическа или..

публикувано на 18.06.24 в 09:36

Помните ли певеца Атанас Панайотов?

През месец април предаването "Портрети" представи творческата история на певеца Атанас Панайотов– един от популярните изпълнители на песни от Шуменско от втората половина на миналия век, концертирал с певци като Мита Стойчева, Борис Машалов, Йовчо Караиванов, Соня Кънчева и много други. Атанас Панайотов е роден е в с. Янково, област Шумен през..

публикувано на 17.06.24 в 12:41

Китарният ас Ингви Малмстийн отново у нас

Бах. Антонио Вивалди. Джими Хендрикс. Пражката филхармония. И Чешката – с хор. "Фендер Стратокастър". Ферари. Ейприл. Пловдив, 2024 година. Пръстът на Съдбата е свързал по невероятен начин тези хора, места, събития, за да ни срещне на живо с китарния Бог, написал със златни букви Библията на неокласическия хеви метъл. Повелителят на струната нарича..

публикувано на 17.06.24 в 12:01