Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 423

Слънцата на Хелиана

Снимка: Калина Станева

В епизод 423 „Трамвай по желание“ среща своята публика с оригиналната писателка и театрален драматург Хелиана Стоичкова.

Епизодът е свързан с предстоящия Ден на детето, защото последните творби на талантливата Хелиана са детски приказки. Обединени в осем тематични кръга и през любопитни сюжети, историйките изпълняват класическото си предназначение да внушават на малчуганите представата за нравствените ценности.

Иначе Хелиана Стоичкова е завършила НАТФИЗ, но е подминала възможността да се качи на сцената като актриса, специализирайки кинодраматургия. Впоследствие прави докторантура по специалността на тема „Характеристика на атрактивния персонаж посредством речта му в Българското игрално кино“, с научен ръководител сегашният ректор на академията Станислав Семерджиев.

Все пак основната слабост на младата съчинителка се оказва белетристиката. Работейки в различни жанрове, включително и научна фантастика, тя прави минимодели на днешния ни живот в няколко сборника с разкази, сред които „Кабинковият лифт“, „Абсурдите на Гана По“ и „Леко съм мъртъв“. В момента Хелиана се пробва и в романа, но проектът е все още неразбулен.

Любопитен момент е, че по време на специализацията си по кинодраматургия Хелиана публикува пиесата са „Магарето и Петела“, която по твърде любопитни причини е издадена под псевдонима Кармела де Риверс и Хелион.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дечо Таралежков, Теодора Церовска и Невена Семова

Международен ден на киното с Невена Семова и Дечо Таралежков

Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят.  Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство.  Киното е "краста" и изисква пълна..

публикувано на 07.01.25 в 09:41

Как мислим за бъдещето

В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия.  Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации?  Как се е променяла представата..

публикувано на 06.01.25 в 18:48

Плакатите на Стефан Десподов отново пред публика

На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..

публикувано на 06.01.25 в 14:46
Габриела, Луиза, Надин, Янислав, Верен и Християна Стоименова

Тийнейджърът в мен: Християна Стоименова

Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов.  Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц"  на сезона по..

публикувано на 06.01.25 в 14:29
Ангел Каралийчев

Изкуството в мен: "Новогодишна приказка" от Ангел Каралийчев

Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..

публикувано на 06.01.25 в 14:19