Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Богдан Петрунов: Ваксините и антибиотиците са най-великите постижения на медицината

Срамно е, че има лекари, говорещи срещу ваксините

Акад. Богдан Петрунов
Снимка: личен архив

Провали ли се ваксинационният план? Напълно безопасни ли са ваксините? Кога ще трябва да се ваксинираме отново?

Темите коментира в “Нашият ден“ акад. Богдан Петрунов

Провали ли се планът за ваксинация в България?

"Планът не се е провалил, защото той не зависи от тези, които го организират, а от тези, които трябва да го реализират – от нас.

Фактът, че не желаем да се имунизираме, за мен е необясним. Дълбоко съм смутен, че хората не желаят да се имунизират. Имаме не повече от 14% имунизирани хора."

Какво не чуха хората?

"Очевидно информационната стратегия не беше добре организирана, за да се обясни на хората, че няма никакъв друг начин да се справим с тази пандемия освен масова имунизация.

Очевидно това не се разбира не само от хората, които не са медици, но и от много колеги. За мен е срамно, че може да има лекар, който да говори против ваксините и да казват – “Ще се имунизирам само с пистолет, опрян в главата"."

Четирите, официално лицензирани ваксини са преминали установените 4 фази за изпитване на ваксините

"Няма ваксина от тези четири, направена на по-малко от 50 000 души в третата фаза на нейното изпитване, в която са включени хора с различни видове заболявания – алергични, автоимунни, ендокринни или други, за да се види действието на ваксините.

Това, което показват данните до момента, е, че имунизацията с тези четири ваксини е безопасна с малкото изключения на поява на алергични реакции, които са нищожни. Те са около 8 души на 1 млн. ваксини. Не виждам никакво основание за безпокойство.

Както всяко лекарство, така и ваксините имат ефект, който трябва да се проследява. И затова има т.нар. "четвърта фаза" за проучване на ваксините, в която действието се изучава с години."


Антиваксърството

"За мен основната причина е наслагваната дълги години антиваксърска теория за вредата от ваксините и страничните ефекти, нещо абсолютно погрешно.

Ваксините и антибиотиците са двете най-велики постижения на медицината. Това е единственият начин да се преборим с пандемията."

Може ли да има универсална ваксина за Covid-19

"Става въпрос за т.нар. "Т-клетъчни ваксини". Ваксини, създадени на базата на тази част от молекулата на вируса, насочени към стимулиране на Т-клетъчния имунитет.

Смисълът тук е на фона на имунитета, който създава коронавируса, създава имунитет на базата на антитела, който не е траен и е не повече от 6 до 12 месеца. Стимулирането тук е смисълът на клетъчния имунитет, който е продължителен и може да остане десетки години.

През около 5 месеца ще се ваксинираме и затова всичките фирми, които произвеждат ваксини, са ангажирани в подготовката на трета доза от съответната ваксина. Или с нова ваксина, която да бъде обогатена с тези варианти, които в момента циркулират. Да я направят много по-ефективна по отношение на ефекта на ваксината.

Вероятно късна есен ще трябва да правим трета ваксина. Или пък от началото на новата година да се прави нова имунизация. Това е напълно нормален процес."

Моноклонални антитела

"Това е единственият най-позитивен път за решаване на коронавирусната инфекция, освен ваксината, която е профилактична. Но като лекарство против вируса ще бъдат моноклоналните антитела, насочени към най-различни структури на вируса."

Чуйте Богдан Петрунов в звуковия файл.

Снимки: личен архив, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40