Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 4-11 юли

Хлябът (триптих) от Свилен Блажев
Снимка: sghg.bg

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 4 до 11 юли. Това са някои от акцентите в предаването от 11 юли:

Изложбата „Българските паметници под закрилата на ЮНЕСКО“ беше открита в Епископската базилика в Пловдив. Организатори са Държавният културен институт към министъра на външните работи, дирекция „Права на човека“ – МВнР и Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО. До 15 юли посетителите могат да разгледат фотографиите на българските културни паметници, голяма част от които са предоставени от Иво Хаджимишев. Изложбата се осъществява в контекста на процедурата за вписване на кандидатурата на Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол в индикативния списък на ЮНЕСКО за значими културни и природни обекти.

Асоциация „Българска книга“ избра за свой нов председател Десислава Алексиева. Асоциацията изпрати на 25 юни отворено писмо с покана за среща до политическите партии, на която да се обсъдят ключови въпроси за развитието на книжния сектор.

До 26 септември 2021 г. посетителите на Националния археологически музей ще могат да разгледат изложбата на испанския артист Мигел Анхел Бланко „Lapis specularis. Подземната светлина“. Произведенията му са изработени от lapis specularis – селенит или лунен камък, силно прозрачен кристализиран гипс, който предизвиква революция във всекидневието на древните римляни. С експозициите Мигел Анхел Бланко си поставя двойна цел: от една страна да проучи пластичните и поетичните качества на селенита, а от друга да насочи вниманието към Древната история.

На 6 юли започна филмовият фестивал в Кан. Той ще продължи до 17 юли при безпрецедентни мерки за сигурност, а българската премиера в рамките на конкурсната програма „Особен поглед“ очакваме на 14-и. Това е „Жените наистина плачат“ на Мина Милева и Весела Казакова.

Излезе новият еднотомен вариант на „Енциклопедия България“. Събраният в нея материал е плод на дългогодишния труд и задълбочените научни познания и изследвания на изявени български учени и специалисти от БАН, Софийския университет, други висши учебни заведения и от водещи културни институции, автори и консултанти на тази мащабна и впечатляваща книга. Енциклопедия „България“ предлага на читателя богата, актуална и проверена информация за Република България – за нейната природа, история, стопанство, наука и култура. Вместо азбучно статиите са подредени тематично.

На 22 юни в СГХГ се откри изложбата „Храна: насъщност, общуване, ритуал“. Изложбата представя произведения на български автори тематизиращи храната – от натюрморти до инсталации. Изложбата може да бъде разгледана до 2 август.

„Следите на скитника. Критика и публицистика“ е името на наскоро издаденият сборник с теоретични статии и публицистични текстове на Сирак Скитник. Сирак Скитник (1883-1943) е дългогодишен съредактор на сп. „Златорог“, първи директор на Националното радио, артистичен секретар на Народния театър, художник и авторитет по темите на културата и изкуствата в периода между двете световни войни.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 11 юли.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Срам и вина" като колективно преживяване

Изложбата "Срам и вина" е втората част от трилогията на куратора Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания за изконни човешки чувства и взаимоотношения. Работите на петима млади художници по темата могат да се видят в галерия "Васка Емануилова" до 6 септември.  В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев,..

публикувано на 01.08.24 в 14:30

Както се отваря небе

Хераклитова река Не можеш да нагазиш на плитко във времето като в река, без то да не те повлече така, както реката на Хераклит. Застиват реките от лава, но реката на времето не спира. Сякаш от безкрая извира и към безкрая тя продължава. Плават по течението речно трупове на дървета голи, камъните на дъното се заоблят. Ах, нищо, нищо не е..

публикувано на 31.07.24 в 16:35
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: Да намерят своя глас в писането е най-трудното за младите

"Конкурсът и уъркшопът "Петя Дубарова" нямаше да ги има без помощта на Елица Дубарова, която е много активен и истински човек, – казва поетесата Кристин Димитрова – тя организира всичко, защото вярва в литературата, в смисъла и в това, че нещата не могат да останат на едно място. Второто нещо, което е важно, е Бургаската община, която гъмжи от..

публикувано на 31.07.24 в 16:01

"Сънувам на български" – животът на бесарабските българи във фотоизложба

Фотодокументалната изложба "Сънувам на български" в галерия "Синтезис" представя културата и изследва идентичността на бесарабските българи. Това е първото цялостно показване на дългосрочния проект на Михаела Аройо за българите в Молдова и Украйна, който ѝ носи две награди.  Изложбата има звукова среда, която потапя в автентичната атмосфера на живота..

публикувано на 31.07.24 в 15:25

ART House – пространство за всички

ART House е новото пространство за изкуство, култура, образование, креативни идеи и личностно развитие.  Николина Харизанова разказва какво точно се случва в тази къща и на кого е подслон.  Нейните обитатели варират от всички сфери на изкуството и предлагат различни ателиета, където то върлува. ART House е пространство за всички,..

публикувано на 31.07.24 в 14:30