Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Банкя празнува Горешляци

Банкя празнува Горешляци – 15, 16, 17, 18 юли. Тези празници през годините се свързват с народни веселия по това време и както още го наричат по-старите хора, съборът на Банкя.

На 15 юли, когато Църква чества паметта на светите великомъченици Кирик и Юлита, в едноименния храм в град Банкя ще бъде отслужена Божествена света Литургия от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, Викарий на Софийския митрополит. 
"Алея на книгата" е акцентът в тазгодишните празници на града Горешляци 2021.

В първия ден от Горешляците в Банкя, на 15 юли, гостуват популярният музикален журналист Йордан Георгиев – Данчо Стълбицата и на Аргир Николов – DJ Argo MC. Те са автори на първата по рода си книга „DJ-ска История BG – 50 години“. Тя синтезира 50-годишната история на диджейството в България. Авторите ще ни разкажат за процеса на създаването на книгата, спомените си и какво е да бъдеш DJ днес. Представянето на книгата ще бъде от 18:30 ч. на „Алейната“ сцена в парк "Кестените" (пред Голямата балнеолечебница). Специално визуално диджей парти ще зарадва публиката със светови ретро хитове и ще ни демонстрира изкуството на това да бъдеш отличен DJ.
"Незабравимите – Старите песни на нов глас“Уникалният винтидж концерт, който съживява песни от 1930-те до 1970-те години, ще завладее с духа на старата романтика и стилистиката на кабарето парк „Ротонда“ в Банкя на 15 юли. Съвременни аранжименти, танго и суинг танци, нестандартен актьорски поглед, чувство за хумор – спектакълът приобщава младото поколение с родната „винтидж” култура и събужда вечно младия дух на поколението, израснало с тези песни! Песните от 30-те до 70-те, изпети от Аспарух Лешников, Дуо Нове, Леа Иванова, Ирина Чмихова, Лиана Антонова, Мими Николова, Стефан Воронов, Емил Димитров, група „Домино”, Тодор Колев и др. сега ще бъдат представени от Ралица Бежан - вокал, Калин Жечев – пиано и вокал, Димитър Сираков – контрабас, Мартин Ташев-тромпет, Денис Гоев-тромпет, Ивелин Иванов - акордеон, Стоил Иванов-Стю – ударни. Няма как да не разпознаете кадифения глас на Ралица Бежан. Концертът „Незабравимите“ е вдъхновен от баща ѝ Георги Ковачев – изключителен музикант, акордеонист и пианист. Успешен и обичан импресарио, който е работил с Тодор Колев, Орлин Горанов, Астор, Васил Петров, Камелия Тодорова, Леа Иванова. Ралица е възпитаник на НАТФИЗ от класа на проф. Крикор Азарян, доц. Тодор Колев и Николай Поляков. В първия ден на Горешляци, 15 юли, извадете от раклата на баба си шапката с воалетката, обуйте обувките за танци и си подарете Незабравим скок във времето! Очаква ни истински празник на сетивата, съживяващ корените на старата градска култура.
Като прелюдия към традиционните празници на град Банкя - Горешляци е откриването на изложбата на големия български художник Симеон Спиридонов в Арт център Банкя. Един творец, включен във френската класация „100 художници-енциклопедисти на 20 век“. Той е инициатор и дарител на първата училищна галерия в село на Балканите. С негова помощ и съдействие в село Дрен, където живее и твори, е основана местна художествена гимназия.
На съборите майсторите са изнасяли най-доброто, направено от тях. На Горешляци 2021 се спазва тази стародавна традиция. Столична община район "Банкя" и Регионална занаятчийска камара-София организират Алея на занаятите по повод предстоящите традиционни празници. 
Посетителите на курорта ще могат да се докоснат до: накити от полимерна глина и мъниста; художествено стъкло; кожени изделия; везани сувенири; дървени съдове и предмети за бита; дървени играчки; градинска и традиционна керамика; народни ризи и носии; гайтани; рисувани шалове. Събитието е част от Културната програма на район „Банкя” и се провежда на 18 юли от 10:00 до 18:00 часа на пешеходната зона край парк "Ротонода".

Рангел Марков, кмет на район Банкя, и Александра Александрова, зам.-кмет, разказват в "Нашият ден" повече за събитията.

Какво още – чуйте в звуковия файл.

Снимки – Община Банкя




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Левски е този, който учи българите да пишат с дела

Ден след 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с писателката Здравка Евтимова – за необходимостта от светлия облик на Дякона. Дядото на Евтимова кръщава баща ѝ с името на Левски, за да расте в бедната му къща един смел, свестен човек – такъв, който държи на дома, на родната земя и на думата си. "..

публикувано на 19.07.24 в 10:27
Атанас Карадечев

Скулпторът Атанас Карадечев, който извайва образа на Апостола

С нежна решителност и дълбока вяра скулпторът Атанас Карадечев извайва образа на Апостола, побиращ в себе си душата на българския народ. По повод 187 години от рождението на Васил Левски в пловдивското с. Марково бе открит поредният паметник, дело на Карадечев . Скулпторът гостува в "Нашият ден", за да сподели своето усещане за смисъл и..

публикувано на 19.07.24 в 09:55

Франсоа Артог за времето и неговите кризи

Франсоа Артог нарича книгата си "есе по концептуална история", а основната нишка в него е "режимът на историчност", чиято цел винаги е била (по думите му) да осветлява кризите на времето, т. е. онези моменти, в които ориентирите се разлюляват и настъпва дезориентация, когато се объркват начините на съчленяване на минало, настояще и бъдеще. Както..

публикувано на 19.07.24 в 08:45

Кунцю операта – възпяване на природната мъдрост и красота

Кунцю операта е сред най-обичаните китайски традиционни опери, които продължават да вълнуват зрителите и до днес. От 2003 година древната музикална драма е включена в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. На нейния "език" са направени някои от най-големите китайски класически произведения. Спектаклите в този жанр..

публикувано на 18.07.24 в 16:22