Записът на Марк-Андре Амелен, който може да слушате по програма "Христо Ботев" на 19 юли от 2 часа, е осъществен на фестивала Шубертиада в Шварценберг, Австрия.
Определеният от „Ню Йорк Таймс“ като „изпълнител със свръхчовешка техника“ интерпретира блестящо произведения от старите майстори през романтизъм до наши дни. Репертоарът му е огромен дори за съвременните разбирания.
Печели международния конкурс за американска музика в Карнеги хол през 1985г. Това събитие изстрелва кариерата му във висините. Започват многобройни участия на престижни фестивали и концерти из цял свят.
Амелен е известен не само със своите невероятни изпълнения, а и с композициите си, нерядко измисля технически интересни „упражнения за пръсти“.
Марк Андре има 11 номинации „Грами“ и е ексклузивен артист на известната звукозаписна компания „Hyperion“, за която е записал повече от 70 диска. През 2020 година, Амелен е удостоен с награда от списание „Грамофон“, за записа на етюдите на Шопен в транскрипции на Леополд Годовски.
Роденият в Монреал през 1961 г. Марк-Андре Амелен, е носител на офицерски орден на Канада, рицар е на националния орден на Квебек.
Програмата на концерта е изключително интересна, като започва с „Вариации по теми на Росини от операта „Пепеляшка“ от Хенри Херц – произведение което се свири изключително рядко, но Амелен вдъхва нов живот на творбата.
Следва Соната за пиано в ми минор от Карл Филип Емануел Бах, който е вторият от петте сина на Йохан Себастиян Бах. Карл Филип Бах е влиятелен композитор, работещ по време на прехода между бароковия стил на баща си и класическия стил. Неговият личен подход, експресивен и често бурен, е из-вестен като „чувствителен стил“. Сонатата е написана през 1743 г.
Следващото произведение в програмата е фантазия „Странникът“, оп. 15 от Франц Шуберт. Написана е в същата година, в която композиторът пише своята „недовършена симфония“ – 1822 г. Виртуозната фантазия с нейната грациозност е уникална. Самият Шуберт рядко е можел да я изсвири без грешка, тъй като за интерпретацията ѝ се изисква изключителна виртуозност.
Ще прозвучи и „Божията благословия в самотата“, която Ференц Лист пише в период, в който се оттегля от бурния светски живот и приема духовен сан. Официалната част ще завърши с друго произведение от унгарският композитор – „Реминисценции по теми от операта Норма“ и разбира се с бис – „Феите са изящни танцьорки“ от Клод Дебюси.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...
Васил Петров ще отпразнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК от 20.00 часа на 21 януари. Турнето The Best Оf на Васко мина през летните сцени в Пловдив, Варна, Бургас, Поморие, Велико Търново и други градове, за да получи артистичния си мащабен финал в столицата. По случай юбилея, популярният джаз..
В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg