Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаският международен филмов фестивал е към своя край

Филмовият фестивал в Бургас, започнал на 16 юли е към своя край. На 23-и юли е официалното му закриване.

Шестото издание се проведе в рамките на осем дни (от 16 до 23 юли) и включваше филми от Колумбия, Индия, Иран, Сърбия, Испания, Турция, Австрия, Швейцария, Белгия и България. Прожекциите ще са на популярните локации лятна сцена „Охлюва“, културен център „Морско казино“, галерия „Г. Баев“ и НХК. Започнал като фестивал на киното от Черноморския регион през 2016 г., днес Бургаският филмов фестивал е доста по-широкообхватен и като страни, от които идват отделните заглавия (значителна част от изброените тази година кинематографии ще бъдат представени за първи път на фестивала), и като жанрове. 

Фестивалът има и конкурсен характер в категориите „игрален пълнометражен“ и „късометражен филм“, като тази година журито се състои от режисьора Камен Калев, оператора на „Ага“ и „Отчуждение“ Калоян Божилов, актрисата Мартина Апостолова, саунд дизайнера и основател на студио Monoplus Атанас Чолаков и белгийския режисьор и актьор Дебен ван Дам.

Има и категория „награда на публиката“, както и различни през годините като мащаб и насока пресичания на киното с други изкуства по фестивално време.

От самото си създаване фестивалът подкрепя и местните филмови творци с представяне на специална селекция от филми, създадени от бургаски автори.


За Фестивала разказва в “Нашият ден“ журналистът Цветан Цветанов.

“Всяка година Фестивалът открива по една-две-три кинематографии, които са или от далеч, или пък  за първи път се показват на тази територия.

Миналата година имаше филм от Судан, който освен, че спечели наградата на публиката веднага след това стана продължението на Судан за чуждоезичен Оскар.

Тази година беше показан за първи път филм от Сърбия. Светът е представен по различни начини, но не според конкретна географска логика. От най-далечните части на света понякога достигат неща, които са съвсем близки.

Тази година мога да откроя като линия този вид универсалност и размесеност на пластовете на света. Ето Фестивалът тук в Бургас беше открит от белгийски филм, но правен от турски режисьор. Утре ще бъде закрит с филм от Австрия.


Наградите

Утре вечер ще бъдат обявени различните категории.  Ние ще обявим първи наградените филми, защото те се съобщават още в 21.15 часа на сцената

Чуйте Цветан Цветанов в звуковия файл.

Снимка: Фейсбук, личен профил


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13