Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мими Виткова: Възможно е скоро да влезем в четвъртата Covid вълна

Мими Виткова
Снимка: БГНЕС

Може би много скоро ще навлезем и в четвъртата вълна на епидемията от Covid-19, казва в “Нашият ден“ бившият здравен министър д-р Мими Виткова.

“Мерките относно организацията на ваксинацията се затягат в почти всички европейски страни. В Гърция е видно, че ако не напредне във ваксинацията на местното население туристическият сезон може да бъде изправен пред проблеми.

Не бих казала, че съм привърженик на задължителните мерки, но очаквах, че летният период на имунизация ще бъде малко по-наситен с желаещи да се имунизират, поне така беше преди около месец, месец и половина.

Намаляване на заболеваемостта сякаш доведе до неглижиране на проблема от необходимостта от имунизации.

България не е изключение

Ако погледнем Великобритания и Израел, които са с доста висок процент на имунизации, но в същото време са и с висок процент на заболеваемост. Явно все още има и научни празнини в това какво очакваме от имунизациите.

Доста политически спекулации се насадиха в периода на пускане на ваксините. Търговски войни се водеха и продължават да се водят. Всичко това доведе до един негативизъм у хората.

Протест на медици от “Пирогов“

Сякаш забравихме да се поинтересуваме какво точно се е случило в “Пирогов“ – вярно ли е това, че има 400 истории на заболявания, зад които няма реално лекувани в болницата пациенти и колегите се почувстваха обидени.

Може би самото Министерство на здравеопазването не постъпи най-тактично в този случай. Според мен трябваше да се поиска обяснение от ръководството на “Пирогов“ относно резултатите от тази проверка и едва след като такова беше дадено министърът имаше право да вземе своето решение.

Мисля, че по-важно е какво се случва в здравната система. Затова в някои медийни участия казах, че проф. Балтов стана жертва на системата. Не приемам тезата, че това, което се е случило в “Пирогов“ е една благородна лъжа да се помогне на пациента и съответно да се осигурят повече приходи на лечебното заведение.

Стимулира ли системата порочни практики

Категорично системата стимулира влизането в подобни практики, защото парите на всяко лечебно заведение зависят от наличието на пациенти. И някои лечебни заведения са избрали този път, който за мен е неправомерен и не би трябвало да допускаме неговото тиражиране в цялата система.“

Чуйте Мими Виткова в звуковия файл.


Снимка: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47