Може би много скоро ще навлезем и в четвъртата вълна на епидемията от Covid-19, казва в “Нашият ден“ бившият здравен министър д-р Мими Виткова.
“Мерките относно организацията на ваксинацията се затягат в почти всички европейски страни. В Гърция е видно, че ако не напредне във ваксинацията на местното население туристическият сезон може да бъде изправен пред проблеми.
Не бих казала, че съм привърженик на задължителните мерки, но очаквах, че летният период на имунизация ще бъде малко по-наситен с желаещи да се имунизират, поне така беше преди около месец, месец и половина.
Намаляване на заболеваемостта сякаш доведе до неглижиране на проблема от необходимостта от имунизации.
България не е изключение
Ако погледнем Великобритания и Израел, които са с доста висок процент на имунизации, но в същото време са и с висок процент на заболеваемост. Явно все още има и научни празнини в това какво очакваме от имунизациите.
Доста политически спекулации се насадиха в периода на пускане на ваксините. Търговски войни се водеха и продължават да се водят. Всичко това доведе до един негативизъм у хората.
Протест на медици от “Пирогов“
Сякаш забравихме да се поинтересуваме какво точно се е случило в “Пирогов“ – вярно ли е това, че има 400 истории на заболявания, зад които няма реално лекувани в болницата пациенти и колегите се почувстваха обидени.
Може би самото Министерство на здравеопазването не постъпи най-тактично в този случай. Според мен трябваше да се поиска обяснение от ръководството на “Пирогов“ относно резултатите от тази проверка и едва след като такова беше дадено министърът имаше право да вземе своето решение.
Мисля, че по-важно е какво се случва в здравната система. Затова в някои медийни участия казах, че проф. Балтов стана жертва на системата. Не приемам тезата, че това, което се е случило в “Пирогов“ е една благородна лъжа да се помогне на пациента и съответно да се осигурят повече приходи на лечебното заведение.
Стимулира ли системата порочни практики
Категорично системата стимулира влизането в подобни практики, защото парите на всяко лечебно заведение зависят от наличието на пациенти. И някои лечебни заведения са избрали този път, който за мен е неправомерен и не би трябвало да допускаме неговото тиражиране в цялата система.“
Чуйте Мими Виткова в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg