Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закъсняваме ли фатално с подготовката за четвъртата вълна на Covid-19

Д-р Мирослав Спасов: Личните лекари никога не са абдикирали от отговорности

| обновено на 18.08.21 в 10:37
Снимка: pixabay

На прага на четвъртата вълна от Covid-19 – повече за ваксинациите, за мерките, за грешките и за последствията на едно „безгрижно“ лято. Каква е гледната точка на общопрактикуващите лекари и истории от кабинета, който всеки ден ги среща лице в лице с вируса. През изминалата седмица САЩ разрешиха да се поставя трета доза ваксина срещу Covid-19 на хора с отслабена имунна система. В същото време у нас минахме през етап, в който личните лекари се редяха на опашка за ваксини и те бяха почти недостъпни, до момента, в който се намираме сега – много от хората са скептични към ваксините и не желаят да се ваксинират, въпреки възможността да го направят с която и да е от одобрените ваксини. 

И макар заплахите от предстоящата четвърта вълна да помагат за бавното нарастване на желаещите да се ваксинират през последните дни в столицата, България все още е на едно от последните места по темпове на ваксинация в Европа. 

Д-р Мирослав Спасов, общопрактикуващ лекар и педиатър от София, разказва в "Нашият ден":

"Посрещаме четвъртата вълна, от една страна, със страх – колко ще са болните, ще успеем ли да им окажем помощ, а от друга страна – с увереността, че можем да помогнем на хората, които се нуждаят от помощ, стига своевременно да ни потърсят. Личните лекари никога не са абдикирали от своите отговорности. Близо 80-90% от пациентите със симптоми на Covid-19 бяха лекувани от общопрактикуващите лекари

Проблемите са на три нива. От една страна, недоверието у пациента, относно предстоящите имунизации – хората все още са склонни да вярват на информация от интернет и познати, а не вярват на личните си лекари. 

На второ място, проблемът е и в самата медицинска общност – по официална статистика голям процент от самите здравни работници също се отнасят с недоверие към ваксината. Как да отидете при лекар да ви имунизира, като самият той не е убеден в ползата от имунизацията?

На трето място, вина носи и държавата поради късно разгърнатата ваксинационна кампания. Това, което не обясниха на хората, е, че всъщност никой не гарантира 100%, че ваксината ще ви предпази от заразяване, но на базата на данни от клинични проучвания всяка една от ваксините (РНК или векторна) гарантира 100% защита от тежко протичане, хоспитализация и смърт. Това са най-големите ползи от ваксините."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Pixabay и личен ФБ профил на д-р Мирослав Спасов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52