Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Софийски солисти" и Лия Петрова откриват 37-ото издание на Аполония

Софийски солисти
Снимка: apollonia.bg

Навършват се 60 години от създаването на камерен ансамбъл "Софийски солисти". С техен концерт със солист Лия Петрова на 30 август в Созопол се открива 37-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Първата репетиция на знаменития ансамбъл е през ноември 1961, а пет месеца по-късно с огромен успех е и първият концерт на музикантите в зала България, ръководени от младия тогава Михаил Ангелов. Следващите концерти са дирижирани от Добрин Петков, Константин Илиев и, разбира се, Васил Казанджиев, който ръководи състава 16 години. В последвалите години ансамбълът, който първоначално се нарича Софийски камерен оркестър, а по- късно е назован от своите основатели Софийски солисти, натрупва все повече опит и популярност, започва да пътува по света и прави записи за известни грамофонни фирми. От 1978 диригент на ансамбъла е Емил Табаков, а от 1988 ръководител на "Софийски солисти" неизменно е Пламен Джуров.

Лия Петрова разказа в "Артефир" повече за своите участия на Аполония.

"Поканата стана естествено – аз свиря със "Софийски солисти" много от малка, те бяха първият оркестър, с който съм свирила. Аполония в Созопол е място, на което често идвам. Чувствам се винаги добре дошла тук – за мен винаги е удоволствие да бъда на фестивала и винаги е удоволствие да споделя сцената със "Софийски солисти". Програмата е много празнична – този път няма да свирим "Годишните времена" от Вивалди. Ще свирим Сен-Санс – Introduction and Rondo Capriccioso (най-свирената му пиеса за цигулка), "Размишлението" от Масне (операта "Таис"), Барток "Румънски танци" и още."

Чуйте от звуковия файл.

Снимки – Аполония, програма на фестивала

"Софийски солисти" са своеобразна лаборатория за изпълнения на съвременна българска и чуждестранна музика. Ансамбълът многократно прави интегрални изпълнения и записи на произведения от Бах, Моцарт, Барток, Веберн, Шостакович, Бритън и други. В същото време за него са написани и много български произведения от Васил Казанджиев, Александър Райчев, Емил Табаков. От 2009 по инициатива на Софийски солисти се провежда ежегоден международен конкурс по композиция. В неговите издания досега са участвали над 240 композитори от повече от 45 страни. Записите на Софийски солисти –над 60 грамофонни плочи и над 30 компактдиска – се продават главно зад граница, стотици остават в България във фонда на БНР и БНТ. Солистите активно работят с млади музиканти и организират образователни концерти. Изкуството на ансамбъла е познато зад граница, музикантите са високо оценени в Европа, САЩ, Канада и Япония. В историята им има поредица турнета, в които за два месеца са изнесли около 40 концерта пред над 30000 слушатели. Имат и околосветско турне – от Париж през САЩ и Канада, през Хаваите, Русия и oбратно в София. Но където и да са по света, те винаги се завръщат в родината, при своята българска публика. Софийски солисти са носители на всички български награди и много международни отличия.

Пламен Джуров завършва дирижиране и композиция в Държавната музикална академия в София. Започва диригентската си кариера в Плевенската филхармония. След това гастролира в български и чужди оркестри, между които Филхармонията в Мексико, симфоничните оркестри в Куба, Мексико, Германия, Македония и Ленинград. Като композитор работи предимно в инструменталните жанрове. Негови произведения са изпълнявани и записвани в България и редица чужди държави.

Сред многобройните му записи (над 400) са поредица първи изпълнения на български и чужди автори, интеграли на клавирните концерти на Й. С. Бах, интегрална панорама на литература за китара и оркестър и над 20 компактдиска. Заедно със Софийски солисти е дирижирал стотици концерти в Европа, Северна Америка, Япония и Република Корея. Бил е професор по дирижиране в НМА Проф. Панчо Владигеров и е почетен гражданин на София и Плевен.

Лия Петрова е родена в България в семейство на музиканти. Учи в Брюкселския музикален колеж Кралица Елизабет и във Висшето музикално училище в Лозана. За пръв път свири на международната сцена през 2016 като получава Първа награда на конкурса Клаус Нилсен в Дания, председателстван от Николай Шепс- Знайдер. Две години по-късно тя записва първите концерти на Нилсен и
Прокофиев с Филхармонията в Одензее под диригентството на Кристина Поска. Този първи албум й носи международно признание.

Свири с оркестри от ранга на Филхармоничния оркестър на Радио Франс – Париж, Люксембургската филхармония, Антверпенския симфоничен оркестър, Щатскапеле Ваймар, Филхармоничния оркестър на Монте Карло, Брюкселската филхармония. Работи с водещи диригенти като Филип Херевеге, Кшищоф Пендерецки, Николай Шепс-Знайдер, Ян Тортелие, Сианг Джанг, Кристофър
Уорън-Грийн, Мишел Табачник, Хесус Лопес Кобос и други.

Изпълнява камерна музика с прекрасни музиканти като Марта Аргерич, Юрий Башмет, Миша Майски, Рено Капусон, Августин Дюмай, Николас Ангелич, Франк Брейли, Юя Ванг, Жерар Госе, Орелиен Паскал, Готие Капюшон. Редовен гост е на фестивали за камерна музика, между които Фестивала на Рейнгау, Лудвигсбургер Шлосфестшпиле, Великденския фестивал в Екс ан Прованс и други.

Свири на великолепната цигулка Хелиос на Карло Бергонци от 1735.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45