На 12 септември от 11.30 часа в зала „България“ обичаният цигулар Йосиф Радионов ще събере приятели, ученици и разбира се почитатели, за да отбележи своята 70-годишнина. Но освен това около петдесет от тях са на сцената, и около 45 преминават в преподавателска дейност.
Само цигуларите ще са четиринадесет. Сред тях на първо място е дългогодишният приятел и сценичен партньор проф. Ангел Станков, както и съпругата му пианистката Зорница Радионова. Останалите са все имена на вече известни музиканти – Йоана Каменарска, Теодора Христова, Мирослав Чакърян, Иван Пенчев, Павел Пенев, Александър Иванов, Елена Ганова, Иван Стайков, Анастасия Детистова, Грациела Панайотова, Виделин Джеджев. Някои от тях пристигат от цял свят, за да бъдат със своя учител и приятел. Към цигуларите ще се присъединят китаристът Асен Кушинчанов, виолончелистът Иво Александров, контрабасистът Иван Иванов. Така ще се образува и малък ансамбъл, който ще дирижира Райчо Христов.
Въпреки огромното си желание, заради ангажименти на празника на своя преподавател няма да могат да бъдат Зефира Вълова и Мартин Пантелеев, както и още някои музиканти свързали творческите си съдби с тази на Йосиф Радионов.
„Програмата ще бъде като калейдоскоп – споделя той. Всяко следващо изпълнение да бъде най-представително и същевременно да радва хората“.
Освен юбилея на самия цигулар ще бъде почетена и 80-годишнината на Михаил Пеков, който през 1983 г. написва своя концерт за две цигулки за дуото Станков-Радионов, както и 100-годишнината на композитора Тодор Попов.
Самият Йосиф Радионов ще се включи в няколко от пиесите, като освен на цигулка ще свири и на виола.
В звуковия файл чуйте какво още разказа прочутият ни цигулар.
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg