Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическо лято 2021

| обновено на 14.09.21 в 08:22
Снимка: БНР

Интересно археологическо лято ни предлага 2021 г. За някои от археолозите то започна в края на май и продължава и до момента. И тази година на конкурсен принцип Министерството на културата финансира обекти от древността в страната.

Сумите са между 25 и 35 хил. лева според важността и потенциала на съответния обект. Сред част от финансираните са тракийски град от елинистическата епоха в Сборяново, селищната могила Юнаците, археологическият резерват “Калиакра“.

Подводните археолози в Созопол започнаха проучване на терена около пристанището.


Проучват се разкопките Плиска, Велики Преслав и Средновековна Трапезица. Също и античните терми Делтум, както и античните градове – Нове, Бонония, Никополис ад Иструм и Неикополис ад Нестум.

Още няколко селищни могили са изследвани това лято. Между тях е селищната могила Големият Остров - Дуранкулак.

Освен по-големите 31 обекта, пари за разкопки са получили и десетки по-малки.


Извън списъкът на Министерството на културата остават проучванията на шест приоритетни обекта в България, финансирани от предишния бюджет с обща сума от 1,8 млн. лева.

Повече за финансираните обекти чуйте в звуковия файл.

Снимки: БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05