Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова: Ваксиниращият се да подлежи на пълен медицински преглед

Мария Петрова
Снимка: Личен архив

Какви са нормативните аспекти на пандемията от Covid-19 и какви са възможните нормативни решения?

Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Мария Петрова.

“По отношение на предизвикателствата, пред които пандемията постави нормативните актове и нормотворчеството – на първо място трябва да отбележа, че когато се правят норми, без значение дали в пандемия, или не те трябва да се правят разумно с добра стратегия и да отговарят на определени принципи.

Първият принцип е нормата да не вреди. Вторият е тя да е пропорционална, ако нещо е скрепено със санкция, то да е пропорционално на вредоносния ефект, който би донесло на обществото, ако нормата не се спазва.

Например в България ваксинациите биват или задължителни, или за конкретни хора и заболявания. Задължителните са тези в имунизационния календар, другите са таргети. И третата група са препоръчителните ваксини е към момента и тази за Covid-19.

Ако някой не се ваксинира със задължителна ваксина, държавата и респективно законодателят в норми е скрепила, че той подлежи на съответната санкция. И това се намира за пропорционално, защото се ваксинираме за нещо задължително, а човечеството е оцеляло, благодарение на имунопрофилактиката.

Другият принцип, който трябва да знае е да сме равнопоставени, нещо, което в последно врече често се изкривява. Бидейки препоръчителна ваксината за коронавирус, всеки един опит да накажем някого или да го стимулираме за това, че е ваксиниран е в разрез с този правен принцип.

Всяка една заповед – независимо дали на министъра на образованието, на РЗИ-тата, или на някакви работодатели, защото и това се случва, също е нарушение на правата.

Ние трябва да получаваме достоверна, достатъчно достъпна и непротиворечива научно базирана информация, нещо, което е огромен проблем, защото от самото начало на пандемията чуваме много експерти и мнения.


Решенията

Препоръките, които мога да отправя чисто нормативно са: преразглеждане на част от заповедите, начинът, по който протича имунопрофилактиката.

В самата наредба, която касае начина, по който трябва да се ваксинираме – всеки един, когато реши, ако реши да се ваксинира трябва да подлежи на пълен медицински преглед. Това не се случва в т.нар. зелени коридори.

Липсата на електронно здравеопазване не позволява медицинския персонал да се запознае с медицинската история на ваксинирания.

Отговорността при нежелани реакции от ваксината е изключително голям проблем на територията на България по две причини- нямаме проследимост на процеса и хората не са достатъчно добре запознати какво означава “информирано съгласие“.

Другото, на което трябва да обърнем внимание е, че когато хората имат някакви пост ваксинални оплаквания – дали това са обичайни неща, описани в кратката характеристика, или са свързани с ваксината, или на друго състояние.

Тук идва моментът на адекватното рапортуване на тези неща към Изпълнителна агенция по лекарствата. За да може хората, които считат, че са увредени, да разполагат с механизъм първо да докажат тази вреда и впоследствие да доказват причинно-следствена връзка между нея и ваксината.

В звуковия файл можете да чуете още за същността на понятатията “информиран избор“ и “информирано съгласие“.

Снимки: личен архив, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07