Какви са нормативните аспекти на пандемията от Covid-19 и какви са възможните нормативни решения?
Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Мария Петрова.
“По отношение на предизвикателствата, пред които пандемията постави нормативните актове и нормотворчеството – на първо място трябва да отбележа, че когато се правят норми, без значение дали в пандемия, или не те трябва да се правят разумно с добра стратегия и да отговарят на определени принципи.
Първият принцип е нормата да не вреди. Вторият е тя да е пропорционална, ако нещо е скрепено със санкция, то да е пропорционално на вредоносния ефект, който би донесло на обществото, ако нормата не се спазва.
Например в България ваксинациите биват или задължителни, или за конкретни хора и заболявания. Задължителните са тези в имунизационния календар, другите са таргети. И третата група са препоръчителните ваксини е към момента и тази за Covid-19.
Ако някой не се ваксинира със задължителна ваксина, държавата и респективно законодателят в норми е скрепила, че той подлежи на съответната санкция. И това се намира за пропорционално, защото се ваксинираме за нещо задължително, а човечеството е оцеляло, благодарение на имунопрофилактиката.
Другият принцип, който трябва да знае е да сме равнопоставени, нещо, което в последно врече често се изкривява. Бидейки препоръчителна ваксината за коронавирус, всеки един опит да накажем някого или да го стимулираме за това, че е ваксиниран е в разрез с този правен принцип.
Всяка една заповед – независимо дали на министъра на образованието, на РЗИ-тата, или на някакви работодатели, защото и това се случва, също е нарушение на правата.
Ние трябва да получаваме достоверна, достатъчно достъпна и непротиворечива научно базирана информация, нещо, което е огромен проблем, защото от самото начало на пандемията чуваме много експерти и мнения.
Решенията
Препоръките, които мога да отправя чисто нормативно са: преразглеждане на част от заповедите, начинът, по който протича имунопрофилактиката.
В самата наредба, която касае начина, по който трябва да се ваксинираме – всеки един, когато реши, ако реши да се ваксинира трябва да подлежи на пълен медицински преглед. Това не се случва в т.нар. зелени коридори.
Липсата на електронно здравеопазване не позволява медицинския персонал да се запознае с медицинската история на ваксинирания.
Отговорността при нежелани реакции от ваксината е изключително голям проблем на територията на България по две причини- нямаме проследимост на процеса и хората не са достатъчно добре запознати какво означава “информирано съгласие“.
Другото, на което трябва да обърнем внимание е, че когато хората имат някакви пост ваксинални оплаквания – дали това са обичайни неща, описани в кратката характеристика, или са свързани с ваксината, или на друго състояние.
Тук идва моментът на адекватното рапортуване на тези неща към Изпълнителна агенция по лекарствата. За да може хората, които считат, че са увредени, да разполагат с механизъм първо да докажат тази вреда и впоследствие да доказват причинно-следствена връзка между нея и ваксината.
В звуковия файл можете да чуете още за същността на понятатията “информиран избор“ и “информирано съгласие“.
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg