Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова: Ваксиниращият се да подлежи на пълен медицински преглед

Мария Петрова
Снимка: Личен архив

Какви са нормативните аспекти на пандемията от Covid-19 и какви са възможните нормативни решения?

Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Мария Петрова.

“По отношение на предизвикателствата, пред които пандемията постави нормативните актове и нормотворчеството – на първо място трябва да отбележа, че когато се правят норми, без значение дали в пандемия, или не те трябва да се правят разумно с добра стратегия и да отговарят на определени принципи.

Първият принцип е нормата да не вреди. Вторият е тя да е пропорционална, ако нещо е скрепено със санкция, то да е пропорционално на вредоносния ефект, който би донесло на обществото, ако нормата не се спазва.

Например в България ваксинациите биват или задължителни, или за конкретни хора и заболявания. Задължителните са тези в имунизационния календар, другите са таргети. И третата група са препоръчителните ваксини е към момента и тази за Covid-19.

Ако някой не се ваксинира със задължителна ваксина, държавата и респективно законодателят в норми е скрепила, че той подлежи на съответната санкция. И това се намира за пропорционално, защото се ваксинираме за нещо задължително, а човечеството е оцеляло, благодарение на имунопрофилактиката.

Другият принцип, който трябва да знае е да сме равнопоставени, нещо, което в последно врече често се изкривява. Бидейки препоръчителна ваксината за коронавирус, всеки един опит да накажем някого или да го стимулираме за това, че е ваксиниран е в разрез с този правен принцип.

Всяка една заповед – независимо дали на министъра на образованието, на РЗИ-тата, или на някакви работодатели, защото и това се случва, също е нарушение на правата.

Ние трябва да получаваме достоверна, достатъчно достъпна и непротиворечива научно базирана информация, нещо, което е огромен проблем, защото от самото начало на пандемията чуваме много експерти и мнения.


Решенията

Препоръките, които мога да отправя чисто нормативно са: преразглеждане на част от заповедите, начинът, по който протича имунопрофилактиката.

В самата наредба, която касае начина, по който трябва да се ваксинираме – всеки един, когато реши, ако реши да се ваксинира трябва да подлежи на пълен медицински преглед. Това не се случва в т.нар. зелени коридори.

Липсата на електронно здравеопазване не позволява медицинския персонал да се запознае с медицинската история на ваксинирания.

Отговорността при нежелани реакции от ваксината е изключително голям проблем на територията на България по две причини- нямаме проследимост на процеса и хората не са достатъчно добре запознати какво означава “информирано съгласие“.

Другото, на което трябва да обърнем внимание е, че когато хората имат някакви пост ваксинални оплаквания – дали това са обичайни неща, описани в кратката характеристика, или са свързани с ваксината, или на друго състояние.

Тук идва моментът на адекватното рапортуване на тези неща към Изпълнителна агенция по лекарствата. За да може хората, които считат, че са увредени, да разполагат с механизъм първо да докажат тази вреда и впоследствие да доказват причинно-следствена връзка между нея и ваксината.

В звуковия файл можете да чуете още за същността на понятатията “информиран избор“ и “информирано съгласие“.

Снимки: личен архив, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11