Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се изгражда умението да дебатираш

Снимка: Асоциация по дебати

От десет години в България съществува Асоциация по дебати, която е насочена изключително към учениците от горните класове и младите. Те се обучават от треньори, научават се да изслушват опонентите си, да удържат своята теза, да поднасят и подготвят факти, да мислят бързо.

„Качественият дебат е този, който не следва определен модел. Всички трябва да разбират за какво се спори, но да измислят нещо интересно. Това е дебатът, от който си тръгваш научил нещо ново или начина, по който виждаш света се е променил. Трябва да знаеш кога да си използваш артилерията от факти, а личните нападки не само, че са недопустими, но не са и добра стратегия“ – разказва Елена Барутева, ученичка в десети клас в Американския колеж в София, която е част от Националния ни отбор по дебати.

Мартин Михайлов е от Управителния съвет на асоциацията, треньор е на по-младите и отговаря за клубната мрежа, която е из цялата страна. „Колкото повече знания имаш толкова по-добре, но най-важното е да се защити идея. Дебатът е като танц, трябва да слушаш опонента си и да следваш твърденията му.“ – казва той.

И двамата са убедени, че дебатите помагат за това да разбереш гледната точка на другия, да избягваш крайностите и да разшириш кръгозора си.

„В Народното събрание в момента няма дебати – казва Мартин Михайлов – това е необуздан клас, идеите на говорителите отсъстват, а добрите примери са малко“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10

Седмица на университетите в Ямбол

Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..

публикувано на 03.02.25 в 17:30

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в индустриални изследвания и иновации

Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..

публикувано на 03.02.25 в 17:20

Спасителната капсула на времето в изкуството на Стела Стефанова

На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..

обновено на 03.02.25 в 13:00
Антон Митов и Михаела де ла Русо

Антон Митов представя: Аржентинското танго на Михаела де ла Русо

Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..

публикувано на 03.02.25 в 12:11