„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 12 септември.
„Bodies of Land“ се нарича една от новите изложби в галерия „Little Bird Place“. Тя събира творби на канадския художник Закари Логан и може да бъде разгледана до 30 септември. За художника и събитието разказва кураторът Любен Домозетски.
В рамките на празниците на изкуствата Аполония в Художествената галерия в Созопол писателят Георги Господинов представи за пръв път новата си книга „В пукнатините на Канона: Провинции, Аероплани, Лексикони“. Преди премиерата бяха представени и учениците му в първия майсторски клас по творческо писане.
„Живот от живота“ е името на новия филм от Стефан Командарев – документален разказ за дарителството на органи в България. Въпреки историческите успехи на българската медицина при трансплантацията на органи, в момента страната е на последно място по такива операции ЕС, като един от големите проблеми е липсата на донори. Статистиката за 2019 г. например показва, че в България са се направили 7.6 трансплантации на 1 млн. население. Първенец в ЕС е Испания с 114.8 на 1 млн. Към 4 юни 2021 г. броят на чакащите за трансплантация български граждани е 1041. За мисията на „Живот от живота“ разказва Стефан Командарев.
Във вторник „Артефир” беше гост чрез мобилно радиостудио на Държавният културен институт „Културен център „Двореца“ в Балчик. „Двореца“ е домакин и партньор на двуседмичен международен форум, в изпълнение на два съвместни международни проекта по програмата „Еразъм плюс“ на Европейския съюз. Участниците са възпитаници на Средното художествено училище по изкуства, стъкларство и дизайн под егидата на ЮНЕСКО от чешкия град Валашке Мезиржичи. На форума гостуват лектори от Националния археологически институт с музей при БАН, от Националния исторически музей и Регионалния исторически музей - Добрич. Повече за задачите пред младите чешки дизайнери - Жени Михайлова, директор на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ в Балчик.
Изложбата в Софийска градска художествена галерия „Кристо и Жан Клод. Живот = творби = проекти“ е може би едно от най-мащабните културни събития на сезона в София. Повод за нея е предстоящото опаковане на Триумфалната арка в Париж на 18 септември, което ще сбъдне мечтата на Кристо и Жан Клод отпреди цели 60 години, макар и осъществена от екипа на световноизвестния художник след смъртта му миналата година. За разлика от първата голяма изложба с работи на Кристо пак в СГХГ през 2014 година, сега посетителите ще могат да видят и някои интимни моменти от личния живот на тандема Кристо - Жан Клод.
На 10 септември в Габрово в Дома на хумора и сатирата скулпторът Андрей Врабчев откри своята последна инсталация, поставяща в центъра на вниманието властта. Инсталацията ще остане в Зала 6 на Музея до края на годината. Тя представлява безглава фигура на римски император, придружена от богат избор от глави на световни лидери, които могат да се редуват върху раменете ѝ. Единственият български политик, на който скулпторът е изваял портрет е Бойко Борисов. Скулптурната инсталация е вдъхновена от практиката в древен Рим да се поставят безглави статуи на владетеля, които позволяват бърза и лесна подмяна на портрета на императора при неговата смяна.
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg