Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България чества 113 години независимост

Снимка: БГНЕС

Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември (5 октомври нов стил) 1908 година в Търново.

С този акт българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор, а българският княз приема титлата „цар“.

Отхвърлянето на османското върховенство от България е последвано от анексирането на османските провинции Босна и Херцеговина от Австро-Унгария и предизвиква една от многобройните кризи в международните отношения в навечерието на Първата световна война.

Независимото Царство България е признато от Великите сили през пролетта на 1909 година.

Цар Фердинанд I, премиерът Александър Малинов и други официални лица при обявяването на независимостта на България

Цар Фердинанд I, премиерът Александър Малинов и други официални лица при обявяването на независимостта на България.

В нощта срещу 22 септември министър-председателят посреща княз Фердинанд I на военния параход „Хан Крум“ край Русе.

Оттам цялото българско правителство и князът поемат към Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите.

Манифестът за независимостта на България

Независимостта на България е обявена тържествено на 22 септември 1908 г. в църквата „Св. 40 мъченици“. Княз Фердинанд I приема титлата цар на българите. На следващия ден Австро-Унгария анексира Босна и Херцеговина.

В звуковия файл може да се чуе част от манифеста, прочетен преди 113 г. от Княз Фердинанд, а през през 2006 г., изпълнен от актьора Сава Димитров.

Велико Търново днес е център на тържествата за годишнината. В честванията в старопрестолния град ще се включат президентът Румен Радев и премиерът Стефан Янев.

Празничните прояви започват с тържествена литургия, която великотърновският митрополит Григорий ще отслужи в църквата „Св. 40 мъченици“. След това в крепостта “Царевец“ от 10:30 часа президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев ще участва във военния ритуал по издигане на националния флаг, който Българското национално радио ще излъчи пряко.

Честванията във Велико Търново ще завършат вечерта с излъчване на аудио-визуалния спектакъл „Царевград Търнов - звук и светлина“ и с илюминации на паметника на Асеневци.

Повече за атмосферата във Велико Търново можете да чуете в звуковия файл.

В Бургас историческата годишнина ще бъде отбелязана с няколко събития. Тържествата започват в 10:30 часа с ритуал по издигане на флаговете на  България, Европейския съюз и на Община Бургас.

В 11:00 часа ще бъдат положени венци и цветя на паметника на 24-и Черноморски пехотен полк в памет на загиналите за защита на българската независимост.

В 17 часа във Варна официално ще бъде открит паметник на Васил Левски, издигнат по инициатива на Съюза на арменците в България. Той е изработен в Армения и е дарение в израз на благодарността на арменците в България за гостоприемството на българския народ, приемайки ги по време на геноцида преди век.

113-ата годишнината от обявяването на Независимостта на България ще бъде отбелязана със специална церемония в Плевен. В рамките на празничния ден е организирана и кампания за даряване на кръв

Церемонията започва в 11:00 часа пред паметния знак, поставен на площад „Стефан Стамболов“ пред ДКТ „Иван Радоев“ по случай 100-годишнината от Независимостта на България. Негов автор е известният скулптор проф. Кирил Мескин.

Снимки: БГНЕС, Уикипедия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Човек на годината": БХК връчва годишните си правозащитни награди

За 17-а поредна година Българският хелзинкски комитет ще връчи годишните правозащитни награди "Човек на годината". Събитието, което ще се проведе на 9 декември, има за цел да отличи личности, организации и каузи със съществен и дълготраен принос в сферата на човешките права, защитата на животните и опазването на природата в България. Надежда..

обновено на 09.12.24 в 11:43
Ана-Мария Кръстева и Ведат Ахмед

Мюсюлманите в България

Нека не забравяме, че между храма, синагогата и джамията разстоянието нерядко е стотина метра за сравнение можем да приведем към днешна дата столицата ни София. От векове в България живеят мюсюлмани, които се делят на сунити, суфисти, алиани, шиити и т.н., но колко са тези от нас, които знаят, какво точно изповядват и защо е това деление...

публикувано на 09.12.24 в 10:20

Почитаме света Анна – покровителка на майчинството

На 9 декември Българската православна църква отбелязва Зачатието на Св. Анна – майката на Дева Мария. Този празник, познат още като Зимна Св. Ана или Анино зачатие, е свързан с християнската традиция и културните вярвания, които се преплитат в историята на празника. Освен че е ден с важно духовно значение, в народните обичаи той често се свързва с..

публикувано на 09.12.24 в 09:50

Журналистите, като незащитен вид

Излезе "Черната книга на правителственото разхищение в България", която за пореден път разкрива примери за неефективно и непрозрачно изразходване на обществени средства. В тазгодишното юбилейно издание, посветено на 10-ата годишнина на проекта на фондация "Фридрих Науман", създателите му се връщат назад във времето, за да бъдат осветено десетилетието..

публикувано на 09.12.24 в 09:30

"Изгрей.БГ" – първата енергийна общност у нас

Според доклад на Института за икономически изследвания към БАН България е една от държавите в ЕС с най-високи нива на енергийна бедност. 1/4 от населението в страната не може да се отоплява адекватно. Рубриката "Говорят: Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя инициативата "Изгрей.БГ" – първата енергийна общност в..

публикувано на 09.12.24 в 09:18