За петнадесети път с гала концерт на 26 септември във Военния клуб в София започва фестивалът, който ще събере певци и инструменталисти, майстори в изпълнението на барокова музика. Първият концерт е по проект на „Платформа за развитие и балканско сътрудничество в областта на старинната европейска музика“ и представя изпълнители от България, Гърция и Сърбия. Творбите са от Фрескобалди, Корадини, Капорале, Сигизмундо Д`Индия и разбира се Люли, Хендел, Вивалди. В антракта музикантите канят публиката да се запознае отблизо с редките инструменти, на които свирят. Сред тях са корнет и сакбът.
Още две придружаващи събития са предвидени по време на фестивала. На 7 октомври в Ларгото на Сердика беседа на тема „Цигулковата техника на XVII в.“ ще изнесе живеещата в Швейцария цигуларка Пламена Никитасова, а в концерта наречен „Фантастичната цигулка“ ще звучат творби от Бибер, Шмелцер, Фробергер. Партньори ще бъдат Матиас Шпетер – теорба и Дирк Бьорнер – чембало и орган.
На 19 октомври е образователният концерт за хора със зрителни нарушения организиран съвместно с фондация „Синергия“. В зала „България“ те ще могат да се докоснат до бароковите инструменти, да чуят звука на всеки един от тях. Самият концерт е наречен „Сънят на Паладио“ на името на прочутия италиански архитект от XVI в. Инструменталисти от Софийската филхармония с диригент Виржиния Атанасова, балетно трио с хореограф Ангелина Гаврилова и оперни певци ще представят творби от Брунс, Кирнбергер, Роман, Атанасов.
С тематични заглавия са и останалите концерти от програмата на фестивала. „Музикални приказки“ ще разкажат дуо „Диагонал“ и камерен ансамбъл „Силуети“ на 6 октомври. Избрани са произведения от Букстехуде, Рамо, Моцарт, Корели, Пърсел. Тук се включват и състави участници в „Платформа за семейно музициране“, а концертът е в залата на БАН.
На 9 октомври клавирни сонати от Хайдн, Бетовен и Шуберт ще представи Василий Илисавски.
Португалска и немска музика ще звучи на 12 октомври, в залата на БАН изпълнена от Николай Стойков – чембало и Алексис Косенко – флейта.
На 16 октомври в аулата на СУ „Св.Климент Охридски“ ще гостува гръцкият цигулар Симос Папанас. „Вдъхновени от барока“ е заглавието, а творбите са от Григ, Респиги и Владигеров. Към госта ще си присъединят Явор Генов и „Drop Down Community“.
Последният концерт е на 20 октомври отново в университета. Заглавието е „Паралели“. Под диригентството на Зефира Вълова фестивалният ансамбъл, фолклорна формация и сопранът Ина Кънчева ще търсят паралели между бароковата музика и българския фолклор.
В звуковия файл чуйте какво сподели Зефира Вълова
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg