На 27-и септември е рожденият ден на информационния гигант Google, който празнува 23 години от създаването си.
Минко Гечев е роден в Троян, завършва Факултета по информатика и математика в Софийския университет. Съосновател и технически директор е на стартиращи компании. Печели два пъти наградата на президента “Джон Атанасов“.
Извървява пътя от създаването на собствена софтуерна компания, през придобиването ѝ от Световния гигант Coursera до лидерска позиция в Google. Минко Гечев е софтуерен инженер в Google и международен оратор.
Лектор е на десетки международни технически конференции. И всичко това, преди да навърши 30 години.
Минко Гечев е главен герой в “Нашият ден“
“Google" в момента е една доста голяма компания. Имаме над 130 хил. служители по цял свят в различни часови зони.
Глобалната пандемия всъщност направи нещата по-лесни за това да се организираме и да празнуваме заедно 23-годишнината. Няма да имаме формални празненства, но често в отделните екипи имаме традиция да празнуваме успехите си.
В нашия екип утре ще празнуваме завършването на голям проект, който ни отне 3-4 години. Празненствата в момента заради коронавируса са онлайн, видеоразговори. Ще направим нещо заедно целия екип."
От Троян до лидерска позиция в Google
"Имах шанса да бъда в паралелка с математика в град Троян. Пътувахме по състезания. Така започна всичко. По-късно във Факултета по математика и информатика на СУ попаднах в една страхотна среда – имаше интересни хора с разнообразни интереси. Преподавателите ни бяха много вдъхновяващи. Например доц. Калин Георгиев ни предаде основите на компютърните науки с неговите упражнения по алгоритми... Научих неща, които не само ми служат всеки ден в работата, но и по време на Google интервютата."
Повече за стъпките до Google можете да чуете от Минко Гечев в звуковия файл.
На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията,..
Откривателства, размишления и дълбочина на смисъла . Четенето предизвиква границите на нашето въображение и отваря пред нас нови хоризонти. Зад страници и редове пътуваме във времето, разбираме различни култури и философии, срещаме се с хора, които никога не бихме могли да срещнем. В Деня на четенето си припомняме, че с всяка страница можем да..
"И Дзин", известна още като "Книга на промените" , е древен китайски философски текст, който е поставил основите на философските и културни аспекти на Китай и продължава да оказва влияние върху глобалното мислене. Тази значима творба, създадена преди повече от три хилядолетия, се явява цялостна система за разбиране на природните процеси, промените..
По повод деня на четенето, организиран от фондация "Четене" в предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя един текст, който си заслужава да бъде чут и осмислен и мисли по темата. Когато бях малка, нямаше много начини за забавление и децата доста четяха, включително и аз. В един период на моето юношество, когато четенето беше..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg