Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето е за учениците, а те искат промяна

4
Константин Сапатупов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Венета Гаврилова

„За свободно, модерно и демократично държавно образование“ е младежка кампания, която набира скорост и поддръжници сред настоящи и бивши ученици, каквито сме всички ние. В началото е една анкета от пролетта на 2020 г. на Константин Сапатупов, тогава ученик в 11 клас на софийската Немска гимназия, по повод на съкратената пролетна ваканция. Само за дни в нея се включват 3268 ученици.


Днес Константин е вече студент първи курс, но идеята, че гласът на учениците трябва да бъде чут, го кара да продължава да работи за каузата. Оформя се група от съмишленици „Ученици за промяна“, която е подкрепена от българския клон на младежкото климатично и социално движение „Петъци за бъдеще“, възникнало от акциите в защита на климата на шведската ученичка Грета Тунберг. Учениците и учителите, а не чиновниците, са главните действащи лица в образованието и е редно те да имат свободата да избират съдържанието, начините и средствата за учене според потребностите и интересите на младите.

Министерството на образованието и науката би трябвало да установи регулярни канали за обратна връзка от учениците. Наложително е учебните дисциплини и програми да се актуализират, така че да служат за реалното израстване на младите, а не да ги засипват с огромен обем ненужна информация.


Физическото и психическото здраве, възпитанието в отговорност към обществото и природата, насърчаването на критичното мислене и творчеството, намаляване на неравенствата в образованието и достъп до качествено образование за всички, превръщане на училището в образец за ценностите, в които се възпитават учениците – това са част от исканията на младите. Всеки, който желае, може да се запознае с текста и да го подкрепи, напомня Константин Сапатупов, гост в рубриката „Всичко за образованието“. Освен него в звуковите файлове можете да чуете активистката от „Петъци за бъдеще – България“ Мартина Карагьозова и двама от участниците в шествието в София, проведено на 24 септември като част от кампанията „За свободно, модерно и демократично държавно образование“ – Мариана Младенова и Стоян Малчев.



Снимки: Анастас Тарпанов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50

Единственото гробище за слонове в света е в Тайланд

Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..

публикувано на 31.03.25 в 16:15
акад. Лъчезар Трайков

Повечето неврологични заболявания започват много преди първите симптоми

"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..

публикувано на 30.03.25 в 10:15

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40