В деня на годишната реч „За състоянието на Съюза“ на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен излезе доклад, изготвен от Асоциацията на независимите журналисти – неформална група на журналисти и издатели от Централна и Източна Европа и на Чешкия комитет за редакционна независимост. В доклада е подчертана тежката ситуация на медийната среда в региона.
В „Мрежата“ Деян Димитров от „Капитал“ коментира защо свободата на медиите се е превърнала в най-новото изпитание за ценностите и единството на ЕС и защо докладът на двете журналистически организации е така критичен към досегашното бездействие на ЕС по уронването на медийната свобода в Централна и Източна Европа.
Примерите за натиск върху медиите идват и от България, но и от Унгария, Полша и Чехия.
Какво се случва с медийната среда в Полша и как единството на медиите може да се изправи срещу натиска? Интервю с Йоанна Кравчик от в. Gazeta Wyborcza.
И докато ЕК декларира за пореден път загриженост и обещава догодина закон, който да гарантира независимостта на медиите, разследващите журналисти от цял свят, участващи в конференцията „Нови хоризонти в журналистиката“, имаха нужда да коментират „технологията на натиска“, моделите на финансиране и постоянната заплаха, надвиснала над медии и журналисти.
В „Мрежата“ Анна Бабинец, главен редактор на разследващия сайт Slidstvo.Info-Украйна, разказва за медийната среда в родината ѝ, а Деян Димитров обобщава защо в България оптимизмът по отношение на независимите медии е по-обран, за да не кажем, че не съществува въобще.
Целия разговор можете да чуете в следващия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg