Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотоколекции „Днес е утрешното вчера“ в Музея на социалистическото изкуство

Снимка: nationalgallery.bg

Пандемичната ситуация, изолацията, ограниченията се отразяват както на ежедневието на всеки от нас, така и на функционирането на обществото като цяло. 

Темата на биеналето „Фодар“ през настоящата година предполага исторически поглед към действителността и същевременно попада в сърцевината на феномена „фотография“. Фондация „Фодар“ е създадена през 1999 с предмет на дейност в областта на визуалните изкуства с приоритет на фотографията, с основно събитие Международния фотофестивал – биенале „Фодар“. Изданията са тематични, приемат се фотографски серии и цикли. Ясно заявеният хуманистичен профил на биенале „Фодар“ разширява полето на своя интерес. На 21 октомври в изложбените площи председателят на фондация „Фодар“ д-р Антоан Божинов ще изнесе лекция на тема „Фотографията – пространство на колективната памет“.

Обща изложба на одобрените от международно жури фотоколекции под мотото „Днес е утрешното вчера“ се открива на 7-и октомври от 18.00 ч. в Музея на социалистическото изкуство в София, ул. „Лъчезар Станчев“ №7. Ще бъдат обявени и победителите в конкурса. 

В журитата участват от 9 до 11 експерти в областта на фотографията, визуалните изкуства и различни области на хуманитаристиката.

В изложбата са представени 22 автора от 13 страни. 

Фотоисториите от тазгодишния конкурс срещат публиката открито с първата вълна на Covid-19 в Италия, оцеляването на орангутаните на о-в Суматра, действията на кървавия режим във Венецуела, трафика на забранени от ислямските власти стоки в Иран, маслиновите горички в Южна Италия, район Саленто, поразени от друг вирус и оставили без поминък много хора. Българските автори са насочили вниманието си към забравата и разрухата, която може да се открие на много места в страната.

Фестивалът се организира с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“. Съорганизатор е Националната галерия.

Вернисаж на 7 октомври (четвъртък), от 18.00 до 20.00 часа

Снимки – Музей на социалистическото изкуство, НХГ

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07

Българската култура в Айндховен, Нидерландия: Мисия с потенциал

Айндховен е един от най-високотехнологичните градове в Нидерландия, където диаспората на българите се разраства стремително. За Българския културен хъб и българската секция в библиотеката на Айндховен в "Нашият ден" разказват Иван Узунов и Диана Узунова , които ръководят двете интересни инициативи заедно с други доброволци.   "Български..

публикувано на 25.06.24 в 10:13

Антон Угринов с клас по актьорско майсторство в НАТФИЗ

Режисьорът и актьор Антон Угринов за първи път ще бъде художествен ръководител на клас по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ. "Над 20 години преподавам в НАТФИЗ актьорско за драматичен театър и режисура, но до този момент съм бил асистент, бил съм в класовете на проф. Атанас Атанасов, на проф. Стефан Данаилов. Това ще бъде моят..

публикувано на 25.06.24 в 09:25
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: За "Изборът" и младата поезия

В "Нашият ден" гостува поетесата, писателка и преводачка Кристин Димитрова , върху чийто разказ "Изборът" българските деца писаха на изпита за НВО по БЕЛ. Димитрова е носител на почти всички големи национални литературни награди, автор на романи, разкази, пътеписи и поезия. Нейно дело са блестящите преводи на творби от Джон Дън и Луис Карол, за..

публикувано на 25.06.24 в 09:03
Гео Калев (вляво) и Радослав Чичев

Какво е Цирколюция?

Какво е Цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече популяризирането на съвременния цирк. Тазгодишното 13-о издание на фестивала за съвременен цирк Мини арт фест се нарича "Цирколюция".  Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк, спектакли на открито и циркови работилници, включващ професионален форум –..

публикувано на 24.06.24 в 16:15