Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост.
Днес писателят ще получи и друго значимо признание — голямата награда за литература на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Господинов ще произнесе кратко слово в Аулата на университета, а церемонията е насрочена за два часа следобед.
В интервю за "Нашият ден" писателят сподели своите спомени и мисли за наградата "Букър" и изминалата година:
"Тази награда е под прожекторите на целия свят и знам какво следва за новия носител на "Букър", казва Господинов. Спомням си първата ни среща в София, само три дни след като се върнахме, на открития панаир на книгата пред НДК. Тогава се оформи дълга, дълга опашка — имам снимка от дрон, която показва как тя се вие и не свършва дълго. Срещите с хората, които споделяха спомените си за награждаването и как са го преживели, бяха незабравими. Това бяха едни от най-радостните дни за хората в България, които имаха нужда от такава хубава новина."
Веднага след награждаването, интервюто му в BBC в Лондон затвърдило значението на това постижение. "Те казаха: "Това прилича на радостта ви от 1994 г." И аз отговорих: "Да, но сега е дори по-хубаво, защото се радваме заради думи, заради книга." Говорихме за това как в България празнуваме 24 май — празник на буквите и езика."
По неговите думи тази награда показа, че дори на малки езици и в малки държави може да се пише за важните неща.
Георги Господинов сподели също своето най-вълнуващо преживяване през последната година: "Срещите с читатели, които ме спират на улицата и ми разказват колко важна е била книгата за тях, и срещите в чужбина, където българи ми казват, че "Времеубежище" ги е спасило в трудни моменти.
За предстоящото му отличие от Софийския университет, Господинов сподели: "Завърших Софийския университет, чувствам го като свой университет. Зад тази награда стоят имената на значими творци като Вера Мутафчиева, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Борис Христов, Иван Теофилов, Иван Цанев, Валери Петров и Георги Мишев."
Слушайте разговора в звуковия файл.
Анастасия Димитрова, педагог, преподавател и водещ на курсове по "Мнемоника" и "Скоростно четене" коментира в "Какво се случва" изборът на Оксфорд на дума на годината за 2024-та. "Brain rot" или "мозъчно гниене" отбелязва тенденцията по влошаване на психичното или интелектуално ниво на съвременния човек като резултат от свръхконсумацията на безмислено..
Докато повечето хора се опитват да прикриват комплексите си, други използват собствената си неувереност по изопачен начин, просто за да дразнят другите. Със сигурност ви се е случвало да срещате въпросните "комплексари" и от двата пола и общуването с тях не ви е било никак приятно. Как да ги разпознаем? Те винаги критикуват вида на..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява не само с творчеството си, но и с дълбочината на мисълта си. Роден в света на изкуството, Гърдев завършва специалност "Философия" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1997 г., а..
В центъра на София, пред Музея на София, се провежда ежегодният Коледен фестивал на меда – събитие, което се утвърди като традиция за всички почитатели на качествения български пчелен мед и други продукти от пчелния кошер. Организатор на събитието е Обединеният пчеларски съюз с председател Михаил Михайлов. В ефира на "Нашият ден" той сподели повече..
Българистиката, като част от световната филология, е изправена пред множество предизвикателства, но също така има големи възможности за развитие. Това бе основният акцент в дискусията около Десетата международна конференция за българисти "Кръстопътища: интровертност и екстровертност на българската култура. Европейски контексти", проведена наскоро...
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
Какви са особеностите на пропагандните наративи, коментира във "Въпреки мрежата" доц. Милена Якимова , преподавателка в СУ "Св. Климент Охридски" и..
Последният епизод от приключенията на Дора Давидова – учител, богослов, медицинска сестра, а сега и пилигрим по прочутия път Камино – разкрива..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg