Друг се връща човек от Родопите. Някак изпълнен с енергия и с възхита от природата, някак ненаситен за живот и жаден за още от това сливане с корените. Родопите е необятна, величествена, загадъчна, но и уютна планина, с която пътуваш във времето. Преплела минало, настояще и бъдеще, тя подслонява култури и вярвания, за да приюти и човека в сърцето си. Душата на планината всъщност е душата на всеки живот в нея – на природата, на хората, които са я населявали и които продължават да живеят в нея, да се развиват с нея, и на онези, които съвсем съзнателно се губят в магията ѝ.
В книгата си „Мистичните Родопи“ Иво Георгиев прави опит да опише тази планинска душа. Всеки пътешественик е наясно, че колкото и да обикаля из Родопите, той никога не може да опознае планината напълно. И все пак авторът успява да се приближи до нея. Прави я близка и на читателите – в 21 истории и 150 цветни фотографии.
С „Мистичните Родопи“ читателят може да поеме на пътешествие из божествените кътчета на планината – от Шан кая, през неразгаданите скали край Дъждовница, та чак до тайнствения саркофаг край Душка – и да улови и запечата пейзажи, върхове, заклинания, свещенодействия и езически ритуали, останали и до днес.
Авторът разказва за своите лични приключения, като пресъздава не само магията на планината, но и загадъчните родопчани. Тези чудаци Иво Георгиев определя като хора библиотеки, с които можеш да достигнеш до познанието за живота, стига да намериш правилния ключ, за да ги отключиш.
Георгиев е автор на две стихосбирки, на два сборника с разкази, на един роман и на един албум с авторски песни – „ГрАДЪТ на сНЕЖНИЯ чоВЕК“, с който става лауреат на националната среща „Поетични струни” в Харманли. Текстовете в новата му книга обаче са нещо съвсем различно – те не са пътеписи, а „родописи“, както самият той ги определя.
„Мистичните Родопи“ не е книга, която дава само подробни насоки как да стигнеш до дадено място, тя е портал, който те превежда през сърцето на планината.
За поезията, която пише Родопите, за село Сладкодум и единствените му жители, за магичните скали и глухите камъни и за възможността човек да поеме по пътя на растенията Иво Георгиев разказва в звуковия файл.
Снимки – личен профил на Иво Георгиев във ФБ
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..
Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство? Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40". Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..
Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg