Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

155 години от рождението на Марко Вачков – патриархът на българското пчеларство

Снимка: Pixabay

Днес се навършват 155 години от рождението на Марко Вачков, основател на модерното пчеларство в България.

Завършва „Педагогика“ в Свищов (1884) и „Земеделие“ в „Образцов чифлик“, Русе (1896).

Основава първата пчеларска организация в България през 1899 г. Започва да издава списание „Пчела“, на което е главен редактор (1902 – 1927). Участва в международни изложби по пчеларство в САЩ, Русия, Белгия (1904 – 1905).

Основава лозаро-винарска кооперация „Гъмза“, Българския пчеларски съюз (1911), кооперативна централа „Напредък“ (1919), Сухиндолската популярна банка (1919), пчеларска кооперация „Нектар“ в София (1920), Съюза на българските лозаро-винари (1920), Съюза на лозаро-винарските кооперации (1928).

Член е на УС на Съюза на популярните банки в София (1919 – 1935) и на УС на Върховния кооперативен съюз (1927 – 1928). Редактор е на вестници в Сухиндол.


За делото му разказва в “Нашият ден“ Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари.

“Марко Вачков е един от колосите в българското пчеларство, той действително е основател на модерното пчеларство в България.

Като учител, публицист, организатор, производител на мед и пчелни продукти, той е защитник на интересите на пчеларите производители.

Активен инициатор за създаване на пчеларско дружество и пчеларски съюз, на кооперация, на  централа, а също и участник в много международни изложения в прослава на българските пчелни продукти.

Участник със златен медал е в първото българско земеделско промишлено изложения в Пловдив, още през 1982 г. Има златен медал и от изложението на Балканските държави в Лондон през 1909 г.

Написал е множество книги. Книгата му “Ново пчеларство“ има превод и на турски език.

Повече за проблемите на пчеларите у нас през годината можете да чуете от Михаил Михайлов в звуковия файл.

Снимки: Pixabay

Негови книги са:

  • „За лозарството и филоксерата в Сухиндол“ (1899)
  • „Разсадник на американски лози“ (1903)
  • „Отглеждане на пчелите в старите неразборни кошери“ (1905)
  • „Пчеларска библиотека“ (1905)
  • „Ново пчеларство“ (1912, преведена на турски език)
  • „Сухиндол и кооперацията му“ (1915)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47