Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 октомври – Международен ден на момичетата

Снимка: Pixabay

Във фокуса на днешния празник са не момичетата, разбирано като млади представителки на жените, а децата-момичета или момиченцата.

Правата на децата от женски пол в много страни по света са нарушени – те остават извън образователната система и често са принудени да сключват ранни бракове.

Това важи в много малка степен за България – ранните бракове в ромските общности намаляват сериозно през последните години.

Един ден на момиченцето има своето значение и в страна като нашата, която е извън третия свят, защото към женския пол все още има сериозни предубеждения, а малките момичета научават какво е да си жена, учат своята роля на жени, своята женска идентичност именно докато са деца.  

За днешния ден на момиченцата в “Нашият ден“ ви срещаме с Габи – едно лъчезарно и смело дете.

“От малка искам да стана лекар и да съм в помощ на децата. В моите представи майчинството е едно от най-важните събития за една жена. Не се сещам за случай някой да се държи с мен грубо, защото съм момиче – еднакво добре си играем и с момичета, и с момчета. И двата пола си имат предимства и недостатъци, но смятам, че най-важно е да сме добри и затова няма пол.

Лично на мен много ми харесва, че съм момиче. Бих искала някой ден да съм добре образована, да изглеждам добре и да бъда искрен и добър човек.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На тринайсти без суеверия

В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..

публикувано на 31.03.25 в 16:45
Росен Маринов

Захвърлен в природата

Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..

публикувано на 31.03.25 в 15:10
Теодор Цеков

Антон Митов представя: Логиката е нарушена

Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...

публикувано на 31.03.25 в 12:58

10 години Българско пещерно дружество: Постижения и предизвикателства

В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..

обновено на 31.03.25 в 11:56
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05