Правата на децата от женски пол в много страни по света са нарушени – те остават извън образователната система и често са принудени да сключват ранни бракове.
Това важи в много малка степен за България – ранните бракове в ромските общности намаляват сериозно през последните години.
Един ден на момиченцето има своето значение и в страна като нашата, която е извън третия свят, защото към женския пол все още има сериозни предубеждения, а малките момичета научават какво е да си жена, учат своята роля на жени, своята женска идентичност именно докато са деца.
За днешния ден на момиченцата в “Нашият ден“ ви срещаме с Габи – едно лъчезарно и смело дете.
“От малка искам да стана лекар и да съм в помощ на децата. В моите представи майчинството е едно от най-важните събития за една жена. Не се сещам за случай някой да се държи с мен грубо, защото съм момиче – еднакво добре си играем и с момичета, и с момчета. И двата пола си имат предимства и недостатъци, но смятам, че най-важно е да сме добри и затова няма пол.
Лично на мен много ми харесва, че съм момиче. Бих искала някой ден да съм добре образована, да изглеждам добре и да бъда искрен и добър човек.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg