„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 10 октомври.
На 1 октомври в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ – Самоков беше открита фотографската изложба „Познатият Непознат“. Автор е Петър Боев (1912-2004 г.), който е най-известен с двата си тома „История на българската фотография“. Именно покрай научната си работа той остава непознат като творец. Петър Боев е офицерски син, фотограф, писател, журналист. Човек с обществена дейност, надхвърляща половин век. В изложбата „Познатият Непознат“ зрителите могат да видят непоказвани снимки от семейните албуми, негови картини, рисунки, лични вещи, документи. Посетителите могат да видят и оригинални видеоматериали, свързани с живота на Петър Боев. Куратор на изложбата е Силвио Томов – уредник нова история в Исторически музей-Самоков.
На десети октомври в Държавен куклен театър - Пловдив от 19.30 ч. беше поставен спектакълът „Жълтата котка“. „Жълтата котка“ е представление за живота на жена, готова на всичко за щастието на сина си. Четирима актьори разказват нейната история, използвайки средствата на документалния театър, съвременния танц, "stand up" комедията и приказката. Те я „следват“ по пътя от родната ѝ страна през България до все още ненаписаното ѝ бъдеще. Спектакълът се осъществява в рамките на проект „Повишаване на информираността на българското общество и мигрантските общности в България“, изпълняван от Международната организация по миграция, продукцията е на „Театър на отговорността“, а режисьор е Борис Зафиров.
На българския книжен пазар читателите вече могат да намерят заглавието „Антарктическа кухня". „Има много книги, писани за Антарктида, в които се разказва за учените и за техните постижения на Ледения континент, но за първи път сега тази книга е посветена на готвачите, подготвящи храната на полярниците. Те имат нужда от уют, който да ги доближи до дома и това става чрез храната“, казва в интервю пред БТА проф. Христо Пимпирев – директор на Българския антарктически институт и ръководител на българските полярни експедиции. Премиерата на книгата се състоя преди дни в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Освен проф. Пимпирев, още двама души са ключови за появата на „Антарктическа кухня" – Хавиер Качо, испански писател, учен и ръководител на испанската полярна база „Хуан Карлос I”, и журналистът и фотограф Иглика Трифонова.
Международното Биенале на стъклото е най-мащабното и професионално ориентирано събитие в България, посветено изцяло на художественото стъкло. Биеналето, вече превърнало се в традиция, се провежда за трета година в сътрудничество между Нов български университет и Националната галерия. До седми ноември творби на 158 автори от 41 страни ще бъдат изложени в "Квадрат 500" и в Нов български университет.
Социални, морални и екологични уроци на едно необикновено време – така кураторката на изложбата Nature takes back Теодора Константинова определя творбите в нея. Изложбата на Ели Жотева, Мартин Пенев и Стела Василева беше открита на 4 октомври в галерия Little bird place и може да бъде разгледана до 29 октомври.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg