Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

125 години от законопроекта за създаването на Държавното рисувателно училище

На 14 октомври 1896 година Константин Величков, Иван Мърквичка, Антон Митов и д-р Иван Шишманов подготвят и внасят законопроект за създаването на Държавно рисувателно училище. Според създателите на законопроекта старата възрожденска иконопис с нейната "извращенност и грозотия на църковните образи действува по един най-разорителен начин върху естетическите чувства на народа" трябва да бъде заместена от нова официална естетика, подчинена единствено и само на академичните принципи.

На 27 ноември 1895 г. законопроектът е блестящо защитен в парламента. Забележителната реч на Константин Величков предизвиква бурна дискусия.

Какви са били последствията от този акт и защо Държавното рисувателно училище е важно и днес?

Коментира в “Нашият ден“ Анелия Николаева, възпитаник на НХА и изкуствовед в Националната художествена галерия:

“По отношение на историята на българското изкуство годината 1896 е знаменателна, защото създаването на Държавното рисувално училище е през същата година, а то отваря врати през октомври. Но всъщност отваря и като цяло една нова страница в зараждането на новото българско изкуство и по-нататък гарантира неговото развитие.

Би следвало да се каже, че като цяло това е един много революционен за времето си акт и тези хора, чиито имена отново трябва да споменем – Константин Величков, Иван Мърквичка и Антон Шишманов, на практика в контекста на своето време правят невъзможното, преборвайки се с една доста консервативна обществена нагласа.

Да не забравяме, че България е наскоро освободена и нейните обществени политически стремежи са в посока на утвърждаване като цяло на икономическия напредък на държавата.

Но ето, че възрожденски настроените светли умове, казват, че заедно с това трябва да се работи и по посока на издигане на духовното развитие на българския народ.

Идеята за създаване на Държавно рисувално училище, почиваща все пак на една много практическа задача, а именно – възпитаване на учители по рисуване в гимназиите и в средните училища, по-скоро мотивира техните усилия да издадат законопроект през 1895 г.

Този законопроект за откриване на Държавно рисувално училище се базира на техния опит като на възпитаници на големи европейски художествени академии. С желанието в България да се отвори такова заведение, което на практика да направи мост между европейското художествено образование и България.


Още през първия випуск на училището през 1896 г., наред с тези 59 младежи, са записани 3 ученички. Трябва да се отбележи, че България на фона на европейското академично образование е една от първите държави, които допускат жени до висше образование и това е много впечатляващо.

Във втория випуск виждаме една от бъдещите големи художнички Елисавета Консулова-Вазова – една от първите бели лястовици, които отправят път изобщо в еманципирането на българката в тези години."

Чуйте Анелия Николаева в звуковия файл.

Снимки: nha.bg/bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50