Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1200 розови балона в памет на жените, загубили битката с рака на гърдата

1200 розови балона в памет на жените, които всяка година губят битката с рака на гърдата.
Снимка: БГНЕС

Днес е Международният ден за борба с рака на гърдата. 1200 розови балона ще изпълнят небето над София в 13.00 часа в памет на жените, загубили битката с болестта.

Събитието е част от информационната и профилактична кампания на ПСАГБАЛ "Света София", която се провежда традиционно през октомври, съвместно със Столична община.

Днес, благодарение на ранната диагностика, смятаме това заболяване за лечимо, стига да бъде диагностицирано навреме.

Какви са възможностите у нас да бъде избегнато заболяването?

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Иван Гаврилов. От 2007 г. досега е началник на Торакална клиника в СБАЛ по онкология. Организира, ръководи и отговаря за диагностично-лечебния процес на пациентите с рак на млечната жлеза и белия дроб в Торакална клиника.

“Много е важно фамилността да бъде класифицирана в зависимост от преките родственици и непреките родственици. Най-застрашени са преките родственици – майка и баба, боледували от рак на гърдата.

Но със съвременните генетични тестове можем с доста голяма степен на сигурност да определим степента на риск. Ако намерим в преболедуващите предишни поколения – майка, баба – мутации в 13, 17 хромозома и ги намерим унаследени при здрави, неболедуващи родственици, шансовете да се развие злокачествен процес са над 80%, което автоматично поставя тези пациенти в други условия, друго поведение и друга манипулация.

В нашата болница се оперират годишно над 1000 пациенти със злокачествени заболявания на бял дроб и гърда."

Недостиг на кадри

"Българското здравеопазване изпитва недостиг на кадри, това е безспорно. Още преди 4-5 години акад. Дамянов алармира, че хирурзите в България са намалели драстично и не достигат около 800 за цялата страна.

Онкологията е наука – при това много сериозна, не може под булото на онкологията да се крие всичко. И не може под булото на онкологията да се крият методи, които почти никой не познава и не практикува. Защото, ако едно нещо има място под слънцето, то се доказва с т.нар. "преживяемост". Ако пациентите преживяват съответните стандарти и години, минимум пет, и са съпоставими с европейския стандарт, тогава всеки едни има право да бъде под слънцето."

Чуйте проф. Иван Гаврилов в звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Гергана Коларова, директор на Първа АГ болница “Света София“.

“За девета поредна година отбелязваме в различни дни на месец октомври месеца на Рака на гърдата. В един от тези дни се събираме и пускаме 1200 балони в небето, които са розови. С тях изпращаме съвсем символично душите на всички, загинали през годината от това зловещо заболяване.

Всяка година след това събитие се разделяме с мисълта, че може би следващият път ще бъде друг поводът да пуснем тези балони.

В “Света София“ има изключително добре развито Отделение по хирургия на млечната жлеза, в което се извършват профилактични прегледи, преглеждат се жени с оплаквания и се оперират.

Преглеждаме абсолютно безплатно жени, които работят в общински дружества. Стараем се да информираме жените за това, че всяка година трябва да посетят своя мамолог."

Чуйте д-р Гергана Коларова в в звуковия файл.


Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34