Изложбата - живопис „Дългото сбогуване“ на художника Симеон Стоилов е естествено продължение на експозицията „Далечен толкова близо“ от 2011 година, която отново бе представена в галерия „Ракурси“. И в тази експозиция авторът продължава с наблюдението си върху определени емоционални състояния, които са неуловими за „документиране“, но оставят непреходен отпечатък.
В платната си Стоилов вплита и термина Саудаде, който описва като чувство на носталгия по нещо или някого, което е било обект на нечия любов, но е вече безвъзвратно загубено. Художникът работи както в областта на живописта, така и в скулптурата и site-specific пространствените инсталации. Той е носител е на значими награди за съвременно изкуство и архитектура, а настоящата експозиция описва като:
„Усещания с техниката на живописта се опитвам да пресъздам, инспирирани са от различни любими автори мои в миналото – по-минорна група автори, инспирирани от морските пейзажи и преминаването на деня и нощта. Не са точно картини свързани с тъгата. Споменавам думата „саудаде“, която от португалски отразява очакването за безвъзвратно загубеното, но не с драматичен знак, а осъзнаването, че нещо е отминало. Моят натюрел в работата е свързан с хайку и по-източните поведения в творчеството. Преживяванията се натрупват дълго време, а самото изразяване е на един път, издишане на един път. Самите ми натрупвания са отразени. В галерия „Ракурси“ винаги са ми такива намесите, тук това е един цикъл, без всяка картина да има отделно име.“
Експозицията може да бъде видяна до 12 ноември в столичната галерия „Ракурси“.
Повече за експозицията „Дългото сбогуване“, която е изложена в столичната галерия „Ракурси“, чуйте в звуковия файл от разговора с художника Симеон Стоилов.
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg