Изложбата - живопис „Дългото сбогуване“ на художника Симеон Стоилов е естествено продължение на експозицията „Далечен толкова близо“ от 2011 година, която отново бе представена в галерия „Ракурси“. И в тази експозиция авторът продължава с наблюдението си върху определени емоционални състояния, които са неуловими за „документиране“, но оставят непреходен отпечатък.
В платната си Стоилов вплита и термина Саудаде, който описва като чувство на носталгия по нещо или някого, което е било обект на нечия любов, но е вече безвъзвратно загубено. Художникът работи както в областта на живописта, така и в скулптурата и site-specific пространствените инсталации. Той е носител е на значими награди за съвременно изкуство и архитектура, а настоящата експозиция описва като:
„Усещания с техниката на живописта се опитвам да пресъздам, инспирирани са от различни любими автори мои в миналото – по-минорна група автори, инспирирани от морските пейзажи и преминаването на деня и нощта. Не са точно картини свързани с тъгата. Споменавам думата „саудаде“, която от португалски отразява очакването за безвъзвратно загубеното, но не с драматичен знак, а осъзнаването, че нещо е отминало. Моят натюрел в работата е свързан с хайку и по-източните поведения в творчеството. Преживяванията се натрупват дълго време, а самото изразяване е на един път, издишане на един път. Самите ми натрупвания са отразени. В галерия „Ракурси“ винаги са ми такива намесите, тук това е един цикъл, без всяка картина да има отделно име.“
Експозицията може да бъде видяна до 12 ноември в столичната галерия „Ракурси“.
Повече за експозицията „Дългото сбогуване“, която е изложена в столичната галерия „Ракурси“, чуйте в звуковия файл от разговора с художника Симеон Стоилов.
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg