Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„За жените и солта“ – роман за силата, която всеки носи в себе си

Снимка: @Temz Arabadzhieva

Гласовете на пет поколения латиноамериканки отправят универсални послания за женската сила, майчината обич и изборите, пред които сме изправени, в дебютния роман на Габриела Гарсия „За жените и солта“.

Книгата пренася читателите в сърцето на Куба през XIX век, където социалното неравенство и революциите пишат историята на жените, за които вкусът на солта е всъщност вкусът на изкуплението. Баби, майки, дъщери, кубинки и салвадорки надмогват себе си, за да бъде животът на тези след тях по-добър.

Съдбата на Мария Исабел ни отвежда до изборите на Джанет, които повдигат въпросите за семейните тайни и за случайността, на която всички сме подвластни.

Само за няколко месеца историята, разказана между кориците на „За жените и солта“, се превърна в бестселър на New York Times, а Габриела Гарсия – в носител на златен медал на името на Исабел Алиенде за най-вдъхновяваща проза за 2021 година.

Гарсия, която е по-известна с поезията си, започва да пише кратки разкази под формата на писма, като част от задание по магистърската програма, която учи. Когато осъзнава обаче как всъщност героите ѝ общуват помежду си, тя преработва късите си истории в роман, написан в традицията на най-добрите латиноамерикански автори като Исабел Алиенде, но и съвсем различен от общопознатото.

„Стилът ѝ е по-стегнат, по-ударен, малко по-обран от класическия магически реализъм, който се разлива и е по-подробен, по-бъбрив и още по-богат на метафори. В същото време Габриела Гарсия носи тази страст към разказването, към поезията в проза и успява много добре да преплете двата стила“, споделя Милена Ташева, отговорен редактор на българското издание на „За жените и солта“.

Романът представя различните лица на женското и женствеността, но в крайна сметка историята в него е за всеки, който има нужда да научи повече за себе си.

„Важните ценности за Габриела Гарсия са вкодирани много добре в романа, без обаче да се превръщат в пропаганда. Книгата е много ангажирана политически по въпроси, които са важни не само за американското общество, но и за всички нас по целия свят – мястото на емиграцията и бежанците в съвременния ни живот, мястото на жените, майчинството и всякакви теми, които хем са човешки, хем са и много политически“, допълва още Милена Ташева.

Повече за гласовете на жените от миналото и настоящето чуйте в звуковия файл.

Снимка: издателство „Сиела“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колекцията "Стоян Василев" гостува в София

Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..

публикувано на 17.02.25 в 17:51

Иво Тодоров с първи български компактдиск с музика, създадена от изкуствен интелект

Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия"

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...

публикувано на 17.02.25 в 16:16
Надежда Московска и Виолета Радкова

Виолета Радкова за романа си "И леглото ни е зеленина"

"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..

публикувано на 17.02.25 в 15:35

Трилърът "Конклав" е най-добрият филм според наградите БАФТА

Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много  категории от всички останали, цели..

публикувано на 17.02.25 в 14:55