Гласовете на пет поколения латиноамериканки отправят универсални послания за женската сила, майчината обич и изборите, пред които сме изправени, в дебютния роман на Габриела Гарсия „За жените и солта“.
Книгата пренася читателите в сърцето на Куба през XIX век, където социалното неравенство и революциите пишат историята на жените, за които вкусът на солта е всъщност вкусът на изкуплението. Баби, майки, дъщери, кубинки и салвадорки надмогват себе си, за да бъде животът на тези след тях по-добър.
Съдбата на Мария Исабел ни отвежда до изборите на Джанет, които повдигат въпросите за семейните тайни и за случайността, на която всички сме подвластни.
Само за няколко месеца историята, разказана между кориците на „За жените и солта“, се превърна в бестселър на New York Times, а Габриела Гарсия – в носител на златен медал на името на Исабел Алиенде за най-вдъхновяваща проза за 2021 година.
Гарсия, която е по-известна с поезията си, започва да пише кратки разкази под формата на писма, като част от задание по магистърската програма, която учи. Когато осъзнава обаче как всъщност героите ѝ общуват помежду си, тя преработва късите си истории в роман, написан в традицията на най-добрите латиноамерикански автори като Исабел Алиенде, но и съвсем различен от общопознатото.
„Стилът ѝ е по-стегнат, по-ударен, малко по-обран от класическия магически реализъм, който се разлива и е по-подробен, по-бъбрив и още по-богат на метафори. В същото време Габриела Гарсия носи тази страст към разказването, към поезията в проза и успява много добре да преплете двата стила“, споделя Милена Ташева, отговорен редактор на българското издание на „За жените и солта“.
Романът представя различните лица на женското и женствеността, но в крайна сметка историята в него е за всеки, който има нужда да научи повече за себе си.
„Важните ценности за Габриела Гарсия са вкодирани много добре в романа, без обаче да се превръщат в пропаганда. Книгата е много ангажирана политически по въпроси, които са важни не само за американското общество, но и за всички нас по целия свят – мястото на емиграцията и бежанците в съвременния ни живот, мястото на жените, майчинството и всякакви теми, които хем са човешки, хем са и много политически“, допълва още Милена Ташева.
Повече за гласовете на жените от миналото и настоящето чуйте в звуковия файл.
"Следва изпълнението на Жана Янева!…", но, докато звучи в главата на зрителите красивият глас на Мария Илиева, която дава живот на думите на Дамян Дамянов и на всеки му, се иска да остане тази нощ, всъщност виждаме нея – високата, руса актриса, с която киното в действителност е портал към различни светове. Стефания Кочева се занимава с театър от..
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните..
"Ситуацията действително е стигнала до момент, в който би трябвало да говорим за образованието като за един национален приоритет, решаването на проблемите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg