Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„За жените и солта“ – роман за силата, която всеки носи в себе си

Снимка: @Temz Arabadzhieva

Гласовете на пет поколения латиноамериканки отправят универсални послания за женската сила, майчината обич и изборите, пред които сме изправени, в дебютния роман на Габриела Гарсия „За жените и солта“.

Книгата пренася читателите в сърцето на Куба през XIX век, където социалното неравенство и революциите пишат историята на жените, за които вкусът на солта е всъщност вкусът на изкуплението. Баби, майки, дъщери, кубинки и салвадорки надмогват себе си, за да бъде животът на тези след тях по-добър.

Съдбата на Мария Исабел ни отвежда до изборите на Джанет, които повдигат въпросите за семейните тайни и за случайността, на която всички сме подвластни.

Само за няколко месеца историята, разказана между кориците на „За жените и солта“, се превърна в бестселър на New York Times, а Габриела Гарсия – в носител на златен медал на името на Исабел Алиенде за най-вдъхновяваща проза за 2021 година.

Гарсия, която е по-известна с поезията си, започва да пише кратки разкази под формата на писма, като част от задание по магистърската програма, която учи. Когато осъзнава обаче как всъщност героите ѝ общуват помежду си, тя преработва късите си истории в роман, написан в традицията на най-добрите латиноамерикански автори като Исабел Алиенде, но и съвсем различен от общопознатото.

„Стилът ѝ е по-стегнат, по-ударен, малко по-обран от класическия магически реализъм, който се разлива и е по-подробен, по-бъбрив и още по-богат на метафори. В същото време Габриела Гарсия носи тази страст към разказването, към поезията в проза и успява много добре да преплете двата стила“, споделя Милена Ташева, отговорен редактор на българското издание на „За жените и солта“.

Романът представя различните лица на женското и женствеността, но в крайна сметка историята в него е за всеки, който има нужда да научи повече за себе си.

„Важните ценности за Габриела Гарсия са вкодирани много добре в романа, без обаче да се превръщат в пропаганда. Книгата е много ангажирана политически по въпроси, които са важни не само за американското общество, но и за всички нас по целия свят – мястото на емиграцията и бежанците в съвременния ни живот, мястото на жените, майчинството и всякакви теми, които хем са човешки, хем са и много политически“, допълва още Милена Ташева.

Повече за гласовете на жените от миналото и настоящето чуйте в звуковия файл.

Снимка: издателство „Сиела“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира 28-и Международен фолклорен фестивал "Витоша"

От днес до 20 юли се провежда 28-то издание на Международния фолклорен фестивал "Витоша". Съставите, които ще представят своите фолклорни традиции, са от Казахстан, Мексико, Боливия, Северна Македония, Италия, Грузия, Молдова, Индия, както и от България. "Международният фолклорен фестивал "Витоша" е една от емблемите на Столична община,..

публикувано на 15.07.24 в 09:03

Литературата оживява на фестивала "София Моно"

Литературата оживява на фестивала "София Моно", който ще подари на жителите и гостите на столицата летни театрални вечери.  Спектаклите в програмата, изградени върху литературни творби, ще се играят на открита сцена в парка на Военната академия "Георги С. Раковски" от 17 до 27 юли . Симона Илиева , мениджър на издателството-организатор на..

публикувано на 15.07.24 в 08:30

Мексико във вкус и цвят

Сергей Герджиков е професор по философия, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и се определя като "пътник, който скита по света и търси чудесата". Той е автор на две книги за Япония и много пътеписи в списания, а най-новото му издание е посветено на Мексико. "Винаги, когато планирам по-дълго пътешествие го свързвам с..

публикувано на 15.07.24 в 08:10

Три книги от млади български автори четем това лято

Сянка, лед и добра книга – рецептата срещу летните горещини. Какво четем през лятото в "Артефир" – Симеон Аспарухов и Ива Спиридонова от "Библиотека България" представят три нови заглавия на млади български автори.   Романът "Тунел към изгрева" Лъчезар Ангелов е дълго подготвяна книга. Издателите открояват изключителното авторово боравене с..

публикувано на 14.07.24 в 09:10

Международният младежки фестивал "Музите" завладя Созопол

Созопол е домакин на 18-ото издание на Международния младежки фестивал "Музите" от 5 до 16 юли 2024 г. Екипът на "Домът на музите" има възможността да предава директно от Созопол и да бъде част от този вълнуващ младежки фестивал, който събира на една сцена над 1000 участници на възраст от 5 до 35 години от 12 държави, сред които Молдова,..

публикувано на 13.07.24 в 17:10