Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на рекордите на Гинес

2
Снимка: БГНЕС

На 18 ноември светът отдава почит на онези хора, които са направили най-невероятни неща по-добре от другите и са попаднали в книгата за рекорди на Гинес

Книгата „Световни рекорди на Гинес“, позната до 2000 г. като „Книгата за рекорди на Гинес“, е годишен справочник, съдържащ колекция международно признати световни рекорди, включвайки както човешки постижения, така и природни крайности. Самата книга държи рекорда за най-продавана авторска поредица книги.

Историята на самата Книга на рекордите на Гинес започва през 10 ноември 1951 г., когато Сър Хю Бивър, заемащ поста управител на пивоварната „Гинес“, е на ловджийско събиране в графство Уексфорд, Ирландия.

Въвлечен в спор за това коя е най-бързата дивечова птица в Европа – златистата булка или яребицата, той осъзнава, че всъщност не е възможно да разбере отговора на този въпрос само чрез изследване на справочната литература.

В продължение на много вечери в кръчмите в Британия и Ирландия се повдигат цял куп подобни въпроси, които дават идеята за книга, разрешаваща тези спорове и терзания. Уверен, че издание като това, може да стане популярно, Бивър реализира и самата книга.

Първият сборник е отпечатан през август 1954 г. в 1000 копия. Той съдържа само 198 страници. Следващото издание от август 1955 г. достига върха на британската класация за най-продавани книги още преди Коледа.

Бивър разбира, че сигурно много подобни въпроси се повдигат всяка вечер в хилядите кръчми в Британия и Ирландия, но няма книга, която да разреши тези спорове, и разбира, че книга, предоставяща тази информация, би могла да стане популярна.


Българските постижения

Кои българи и български постижения са част от рекордите на Гинес? Те са общо над 70. Освен Стефка Костадинова, имаме рекорди на други български спортисти.

Заслужава да се отбележи рекорда на Медицинския университет – Варна с най-голяма ДНК верига, съставена от хора. За да се създаде тази зрелищна гледка, са били необходими повече от 4 хил. души, които са се събрали на плажа в града.


Най-дългата пейка пък в света се намира в Пазарджик. Тя е с дължина 1015 метра и на нея могат да седнат около 2000 души. Това също е доста смислен рекорд, защото седенето на пейки с други хора предполага комуникация.

На 16 май 2012 г. на сцената на НДК звучи песента “Една българска роза“ в изпълнение на 333 каба гайди. Гайдари от различни селища в Родопите свирят в синхрон. Така подобряват предишния рекорд, поставен от 240 шотландски гайди. Най-младият от българските рекордьори, едва 7-годишен, започнал да свири още в детската градина.

Снимки: БГНЕС, Стефка Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31