Черен петък през тази година е на 26 ноември, но много от магазините стартират промоционалната си кампания по-рано и я удължават с една седмица. Ако не желаете на пропуснете големите намаления за тази година, бъдете готови да пазарувате от 22 до 28 ноември.
Колкото повече отлагате покупките си, толкова по-малко шансове имате да закупите стоките, които ви харесват.
Темата коментира в “Нашият ден“ Богомил Николов, асоциация „Активни потребители“
“Когато започва инициативата в САЩ, тя се превръща в един стартов ден на цял сезон за намаления, който приключва до Нова година, че дори и първите дни на Нова година. Докато в България през първите години беше като една възможност, която се отваря само в едни ден и това в голяма степен създаваше истерична атмосфера.
Как да не станем жертви
Най-силното оръжие на потребителя е сравнението. Ако отделя време, за да сравнява наличните оферти за даден продукт, вероятността да намери най-изгодното предложение е огромна. Но, ако тръгне на лов за проценти и намаления, тогава доста по-лесно потребителят може да плати за нещо, което никак не е изгодно или пък да си купи нещо, от което няма такава голяма нужда.
Когато човек види 50% върху надписа нещо в него трепва и го кара да си купи неща, от които няма толкова непосредствена нужда. В някои държави това е класифицирано като заболяване. Хората пазаруват като терапия, а не с цел да имат нещо, от което имат нужда.
Каквото и да купуваме принципите са един и същи – кой е търговецът и какво представлява самата стока. Трябва да следваме превилото, ако офертата е твърде хубава, за да бъде истина, най-вероятно не е истина. Трябва да се пазим от твърде добре звучащите предложения.
При пазаруване онлайн имаме прави но 14-дневен срок за връщане, което е много сериозно право. Грамотният потребител е изложен на много по-малко рискове.
Чуйте Богомил Николов в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg