Есенното 11-о издание на Фестивалa на френския филм започва на 19 ноември и ще продължи до 4 декември в киносалоните в София, в Пловдив и във Варна. Събитието и тази година е част от Киномания и се организира от Френския институт в България. Селекцията на филмовата програма включва 13 филма, разделени в 3 раздела – нови филми, класически шедьоври и късометражни заглавия с добавена реалност.
Фестивалът ще започне с филма „Анет“ – откриващия филм на Международния кинофестивал в Кан 2021, удостоен с награда за най-добра режисура. Откриването е на 19 ноември от 19.00 ч. в кино "Люмиер".
В секцията „Филмите на годината“ ще бъдат представени 7 заглавия от 2021 г.: „Анет“ на Леос Каракс, „Докато си жив“ на Еманюел Берко, „Кръстоносният поход“ на Луи Гарел, „Любовите на Анаис” на Шарлин Буржоа-Таке, „Между два свята“ на Еманюел Карер, „Младите любовници” на Карин Тардиьо и „Сестри” на Ямина Бенгиги.
Трите филма от селекцията "Класически филми" ще ни срещнат с легендарния Жан-Пол Белмондо, който ни напусна през 2021 г. и с една култова двойка – Ив Монтан и Симон Синьоре, чиято стогодишнина oтбелязваме тази година. В програмата: „Пътят на едно разглезено дете” на Клод Льолуш, с участието на Жан-Пол Белмондо; „Сияние на жена” на Коста-Гаврас, с участието на Роми Шнайдер и Ив Монтан; „Диаболичните” на Анри-Жорж Клузо, с участието на Симон Синьоре и Пол Мьорис.
В София, прожекциите ще се състоят в кината Славейков, Люмиер, G8, Одеон, Euro Cinema, Дом на киното и Влайкова, в Пловдив в Лъки Синема и във Варна във Фестивален и конгресен комплекс – Варна.
Новата VR селекция, организирана в рамките на инициативата Novembre Numérique, в сътрудничество със Sofia VR Fest, ще представи три филма във виртуална реалност, които ще ни потопят в различен свят: „Преобразуване", „Бележки за слепотата" и „Мрачни очи".
18-минутният „Преобразуване" поддържа виртуалното повествование с помощта на видео и звук и потапя зрителя директно в средата, прицелвайки се право в сърцето на разказа. „Бележки за слепотата“ ни въвежда в комплексния сетивен свят на писателя Джон Хул. След като губи зрението си, той започва аудио дневник, чиито записи разкриват познавателния и емоционален свят на слепотата чрез механизмите на геймплей. Постапокалиптичната VR анимация „Мрачни очи“ пък използва прийоми от литературата, киното и видеоигрите, за да предложи оригинален разказ в изкуствено създадена реалност, който постепенно изгражда връзки между история, разказвач и зрител.
Прожекциите ще се състоят на 26, 27 и 28 ноември в зала 4 на НДК, с предварително записване (26 ноември, петък, 16:00-19:00, събота и неделя, 10:00-19:00).
Филмовата програма можете да разгледате тук.
Всички прожекции се провеждат при спазване на действащите противоепидемични мерки и представянето на „зелен сертификат“. В случай на пълен локдаун по време на Фестивала на френския филм прожекциите ще продължат след отварянето на кината с програмата от деня на затварянето до края на фестивала.
Мария Конакчиева от Френския институт в България и кинокритикът Владислав Апостолов представят филмовата програма в "Артефир" – чуйте от звуковия файл.
Снимки – Френски институт в София
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg