Боян Ст. Бенев е предприемач в областта на технологиите и международно развитие. Израства във Великобритания и основава първата си компания още в тийнейджърска възраст. От 16-годишен е лектор в мащабни конференции за предприемачество, бизнес и иновации и работи с неправителствени организации (като The Prince’s Trust и Shell LiveWire).
През 2009-а се мести обратно в България. Тук работи с различни компании, за които развива продуктови и комуникационни стратегии. Паралелно консултира организации за иновации и развитие на предприемачеството в ранната местна екосистема (като Junior Achievement, Start it Smart, Startup Foundation, 9Аcademy, AUBG, и др.)
По-късно се ориентира към сферата на технологиите, с подкрепата на Google и Amazon, разработва експериментален продукт в сферата на квантовите компютърни технологии.
В България е ководещ на първото телевизионно предаване за иновации и технологии (блок в “НеделяХ3” по БНТ) – посреща над 300 гости, които разработват прогресивни и иновативни проекти.
През цялата си кариера е съсредоточен върху неформалното образование и развитие, с фокус върху хора с голям потенциал от периферията на обществото. В последните години е част от мащабен проект с инженери и научни изследователи в 17 развиващи се държави, на които помага да превърнат теоретичната си работа в устойчив бизнес. В последствие стартира проекти в Колумбия и Руанда и помага на местни институции за развитие на иновациите и човешкия потенциал.
През 2009-а издава първата си книга (“Малка книга за бизнеса” с Жанет 45, последвана от “Малка книга за реалността” (2010). През 2013-а, в разгара на социална криза у нас, излиза книгата му за бъдещето на България – “Две поколения”.
Първият му научнофантастичен роман “Едно” е започнат през 2018-а, силно повлиян от пътуванията му в 17 държави в Азия, Латинска Америка и Африка през 2019-а и завършен в пандемичната 2020. Книгата е разсъждение върху важните избори, пред които човечеството е изправено днес и една възможна версия на по-доброто ни бъдеще.
Чуйте повече в звуковия файл.Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg