Православната църква почита днес паметта на Свети Николай Мирликийски чудотворец. Традицията повелява на Никулден на трапезата да има шаран или друго ястие от риба.
Още от малък Свети Николай бил научен на добри дела и твърда вяра в Бога. Помагал на нуждаещите се и ги избавял от беди.
Празникът се пада по време на Рождественския пост, но в чест на светеца Църквата разрешава на този ден да се яде риба. А според народното поверие свети Николай сторил чудо, запушвайки с шаран дупката на пробит кораб и спасил моряците от сигурна смърт.
Според вярванията при приготвянето на рибата люспите не бива да падат на земята и не се настъпват. Вечерта зъбите се почистват с рибна кост, за да бъдат здрави през годината.
Имен ден празнуват над 194 000 българи, които носят името Никола, Николай, Николина, Николета, Нина.
Никулден е и професионалният празник на банкерите. След повече от 40 години, БНБ и Асоциацията на търговските банки възобновяват отбелязването му през 1992 година.
В “Нашият ден“ мореплавателят кап. Николай Джамбазов, който е именик, поздравява всички, които празнуват. През 1983-1985 г. той извършва първото и единствено българско околосветско самотно плаване през нос Хорн, само с едно спиране.
Самотното околосветско плаване
"Това е единственото българско самотно околосветско плаване около нос Хорн. Много от хората не знаят, че имам и световен рекорд с това плаване, като най-добро постижение за годината.
Плавал съм с цел да покажа, че всеки, който желае да постигне една мечта, ще го направи, ако се стреми към нея с всички усилия и средства, независимо колко е трудна тя. Невинаги мнозинството е право, човек трябва да се замисли и да действа според собствения начин на мислене, без да се ограничава и без да предполага, че не е прав. Важното е да изразява собствената си мисъл и времето след това ще докаже дали и прав, или не."
Чуйте Николай Джамбазов в звуковия файл.
В състояние ли e България да извърви трудния път за сигурност и устойчиво енергийно развитие? Ако оставим настрана темата за социалната справедливост, то по отношение на политическата справедливост сме на прав път? "Има съществено несъответствие до разбирането на засегнатите социални групи от населението и по отношение на управлението на..
Какво се случва с енергетиката в държава, която спестява пари на ТЕЦ-овете си, или какво е бъдещето на енергетиката от миналото? Защо има енергийна трансформация ? “Ясно е, че и в България, и в ЕС тя настъпва първоначално вследствие на идеята за Европейския зелен пакт, целите, които то си поставя до 2050 г., а от друга страна, на..
В последно време сме свидетели на това как държавата постепенно се оттегля от подкрепата – такава, каквато я даваше до момента – за украинците, избягали от войната у нас. Многото доброволчески организации обаче, които се ангажираха с помощ за тези хора, продължават своята работа. Така беше и по време на Covid кризата. Така, за съжаление,..
“Социалните мрежи, троловете, пропагандата и тролските ферми със сигурност са неща, които съществуват, но те влияят в едни или други социално-икономически условия. Те не са се появили отникъде и инсталирани в нашето общество“, казва в “Нашият ден“ социологът Стефан Георгиев : “ Има разделения, които са отвъд пропагандата, която битува в..
От "живите библиотеки“ до живото наследство от бабини времена – как читалището в едно малко градче поддържа интереса към културните традиции от региона ? Читалището в град Момин проход отдавна си е спечелило авторитета на една от най-дейните културни институции в община Костенец. Членовете на екипа му предпочитат да търсят решения за..
Щитовидната жлеза е "главен регулатор" на метаболизма и на функцията на редица органи и системи на човешкото тяло. Тя представлява малък, подобен на..
На днешния 25 май през 1918 г. е роден режисьорът Гриша Островски, една от ярките личностите в българското кино и театър. Днес той щеше да навърши 104..
Crosspolar е самостоятелен проект на родения в Естония, но живеещ във Великобритания музикант и композитор Тави Келе. Неговата музика е атмосферична,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg