Моноспектакълът на Ива Караманчева – „Продавач на чудеса“ по Маркес – има нова премиера в пространството „Ялта Арт Руум“. С актьорски превъплъщения и интересни хореографски решения актрисата и хореограф кани театралната публика в разноцветния лабиринт на магическия реализъм, за да изплува сред света на невидими слонове, обикалящи селищата от Карибския край.
Историята на двамата Блакамановци идва, за да излекува болните души на хората, идва, за да махне барикадите и да отвори път на страдащото човечество, към избавление и защо не и забавление чрез изкуството. Режисьорът на представлението е Светозар Кнезовски, Сценограф е Весела Вълчинова-Тошков, музиката е на Иван Драголов, а Маркесовите чудеса ще продава актрисата Ива Караманчева:
„Габриел Гарсия е сред моите любими автори, с удоволствие се потапям в неговите светове. В началото не се чувствах готова да работя моноспектакъл, но после реших, че е време да опитам. Резултатът много ме изненада и разбрах, че не съм сама на сцената, а публиката е моят партньор.“
Спектакълът потапя между светове на доброто и лошото, посланията за това да осмислим ценностите звучат още по-силно днес:
„Продавач на чудеса разглежда вечни теми, в пандемията всеки един от нас имаше нужда да остане насаме със себе си и да се обърне към самия себе си. Този материал дава една възможна гледна точка за това докъде сме способни да стигнем и в доброто и в лошото. А това е нещо изключително важно във връзка и със зачестилите случаи на домашно насилие напоследък. Един автор като Маркес дава отговори на това докъде е способен да стигне човек, за да обича повече, да достигне до повече и това е много актуално.“
Представлението можете да гледате на 7 декември от 19 часа в „Ялта Арт Руум“.
Повече чуйте в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg