Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Цанев на 80

Юбилейни четения в чест на 80-годишнината на поета в Американския център на Столичната библиотека

Обичаният български поет Иван Цанев навърши 80 години. 

В Американския център на Столичната библиотека беше организирано тържество за отбелязването на рождения ден на поета. Имаше премиера на 2 издания – томчето с избрани стихове на автора "Археологически разкопки" и критическата книга на проф. Пламен Дойнов "Изковаване на шедьовъра". Представен беше и един специален брой на "Литературен вестник" под наслов "Осемдесетият хребет на Иван Цанев". 

В Столичната библиотека се събраха много поети, писатели, издатели, литературни дейци, академични представители, както и президентът Петър Стоянов.  

Снимки – Столична библиотека

В репортажа на Дарина Маринова от събитието са включени някои изказвания – на Петър Чухов, Георги Господинов, Димитър Бочев и Божидар Манов – чуйте в звуковия файл.

Първата книга на Иван Цанев „Седмица" (1968) е посрещната като едно от явленията в младата българска поезия. Следват „Неделен земетръс"(1973), „Телеграма" (1977), „Едничка дума" (1981), „Седмоднев" (1987), „Стихове и междустишия" (1995), „Дърво на хълма" (2001), „Ранни стихотворения" (2014). През 70-те и 80-те години Иван Цанев се утвърждава и като един от най-добрите български поети за деца, с над десет книги с детски стихотворения и поеми. 
Иван Цанев се явява продължител на българските лирически традиции от началото на XX век. и емблематичен представител на поетическата вълна т. нар. „тиха лирика" от 60-те години на миналия век. Той е  носител на редица престижни литературни награди – Националната награда "Петко Р. Славейков" (1991), наградата за детска литература "Калина Малина" (1993), наградата "Иван Николов" за цялостно литературно творчество (1997), Националната награда "Христо Г. Данов", раздел детска литература (2002), Националната литературна награда "Иван Динков" (2016) и др. Стихове на Иван Цанев са превеждани на почти всички европейски езици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде пак...

В редакция "Хумор и сатира" сме установили, че у нас, пък и по света, процесите и явленията се повтарят с учудваща упоритост. Примерите са безброй, а някои от тях можете да чуете веднага след новините в 18 часа ви предлагаме няколко летни сюжета: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по..

публикувано на 06.09.24 в 17:20

История за трансформиращата сила на любовта и приятелството

"Оскар и розовата дама" от Ерик-Еманюел Шмит отвежда зрителите на вълнуващо пътешествие, което надхвърля границите на възрастта и времето. Превод: Снежина Русинова-Здравкова Режисьор: Стефан Спасов. Сценография и костюми: Нина Пашова. Музика: Милен Кукошаров. Участват: Мария Стефанова, Радина Боршош. Това е история за трансформиращата сила на любовта..

публикувано на 06.09.24 в 15:45

Пловдивчани празнуват на фестивала Station Street

Цветан Цветанов се включва на живо от празничния Пловдив, за да разкаже в "Нашият ден" за фестивала Station Street . Името на събитието е намигване към предишното название на любимата пловдивска улица "Иван Вазов", която била известна като "Станционна", тъй като води до гарата, разказва Цветанов. За втора поредна година фестивалът е..

публикувано на 06.09.24 в 10:20

Националният Военноисторически музей със специална експозиция в празничния ден

Национален Военноисторически музей ще зарадва своите посетители в днешния празничен ден с обновена визия и специална експозиция, посветена на Съединението на Княжество България с Източна Румелия . В "Нашият ден" повече по темата разказва Славея Сурчева , директор на музейния отдел "Връзки с обществеността". Националният военноисторически..

публикувано на 06.09.24 в 10:05

Книга, която се чува и вижда

Романът на Тодор П. Тодоров "Хагабула" вече има признание и награди – роман на годината и беше отличен със специално споменаване от журито на Европейската награда за литература. Авторът, който е преподавател във Филосфския факултет на Софийския университет, до този момент пише само разкази и това е първият му роман. По негово признание да пише..

публикувано на 05.09.24 в 16:45