Каква беше годината за Института за държавата и правото?
Разговор в навечерието на 75-годишнината с неговия директор проф. Ирена Илиева, която е и консултант на предаването "Законът и Темида".
Съвсем наскоро с 25 гласа проф. Ирена Илиева беше избрана за член на Борда на Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа.
"Това е голямо признание не само за мен, но и за това, което правим в България, както и Вие също, в защита на правата на човека. Стараем се да работим за хората, не за себе си или за престиж. Важното е да има резултат и да има повече информация за нашите права. Това сякаш е още по-изострено в пандемията – станахме свръхчувствителни, някак си не знаем къде е границата. Така че има още много предизвикателства, за които трябва да се борим.
Годината за Института за държавата и правото беше и сложна, и много продуктивна. Успяхме, въпреки пандемията, да направим няколко хибридни конференции – като започнем от юбилейната конференция – 70 години от приемането на първия Кодекс на труда) и 35 години от приемането на действащия сега Кодекс на труда. На 28 април 2021 г. изцяло онлайн. На 26 май 2021 г. направихме много важна хибридна конференция за основните права и медицинското право. Тук ще излезе един много специален сборник, който съм сигурна, че ще бъде много полезен не само за учените, но и за практиците, за лекарите, за Министерството на здравеопазването. След това в началото на юли имахме и традиционната докторантска конференция, в която тази година имаше рекорден брой участници. И приключихме през септември с една конференция по случай 110 години от рождението на акад. Любен Василев по актуални проблеми на частното право. Така че – имахме богата програма въпреки трудните условия."
Чуйте повече за международното признание на Института, за експертната му дейност – в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg