Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ирена Илиева

Българка в ръководството на ЕК срещу расизма и нетолерантността

75 години Институт за държавата и правото към БАН

Каква беше годината за Института за държавата и правото?

Разговор в навечерието на 75-годишнината с неговия директор проф. Ирена Илиева, която е и консултант на предаването "Законът и Темида".

Съвсем наскоро с 25 гласа проф. Ирена Илиева беше избрана за член на Борда на Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа.

"Това е голямо признание не само за мен, но и за това, което правим в България, както и Вие също, в защита на правата на човека. Стараем се да работим за хората, не за себе си или за престиж. Важното е да има резултат и да има повече информация за нашите права. Това сякаш е още по-изострено в пандемията – станахме свръхчувствителни, някак си не знаем къде е границата. Така че има още много предизвикателства, за които трябва да се борим.

Годината за Института за държавата и правото беше и сложна, и много продуктивна. Успяхме, въпреки пандемията, да направим няколко хибридни конференции – като започнем от юбилейната конференция – 70 години от приемането на първия Кодекс на труда) и 35 години от приемането на действащия сега Кодекс на труда. На 28 април 2021 г. изцяло онлайн. На 26 май 2021 г. направихме много важна хибридна конференция за основните права и медицинското право. Тук ще излезе един много специален сборник, който съм сигурна, че ще бъде много полезен не само за учените, но и за практиците, за лекарите, за Министерството на здравеопазването. След това в началото на юли имахме и традиционната докторантска конференция, в която тази година имаше рекорден брой участници. И приключихме през септември с една конференция по случай 110 години от рождението на акад. Любен Василев по актуални проблеми на частното право. Така че – имахме богата програма въпреки трудните условия."

Чуйте повече за международното признание на Института, за експертната му дейност – в звуковия файл.

Снимка – Росица Михова, БНР

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05