Каква беше годината за Института за държавата и правото?
Разговор в навечерието на 75-годишнината с неговия директор проф. Ирена Илиева, която е и консултант на предаването "Законът и Темида".
Съвсем наскоро с 25 гласа проф. Ирена Илиева беше избрана за член на Борда на Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа.
"Това е голямо признание не само за мен, но и за това, което правим в България, както и Вие също, в защита на правата на човека. Стараем се да работим за хората, не за себе си или за престиж. Важното е да има резултат и да има повече информация за нашите права. Това сякаш е още по-изострено в пандемията – станахме свръхчувствителни, някак си не знаем къде е границата. Така че има още много предизвикателства, за които трябва да се борим.
Годината за Института за държавата и правото беше и сложна, и много продуктивна. Успяхме, въпреки пандемията, да направим няколко хибридни конференции – като започнем от юбилейната конференция – 70 години от приемането на първия Кодекс на труда) и 35 години от приемането на действащия сега Кодекс на труда. На 28 април 2021 г. изцяло онлайн. На 26 май 2021 г. направихме много важна хибридна конференция за основните права и медицинското право. Тук ще излезе един много специален сборник, който съм сигурна, че ще бъде много полезен не само за учените, но и за практиците, за лекарите, за Министерството на здравеопазването. След това в началото на юли имахме и традиционната докторантска конференция, в която тази година имаше рекорден брой участници. И приключихме през септември с една конференция по случай 110 години от рождението на акад. Любен Василев по актуални проблеми на частното право. Така че – имахме богата програма въпреки трудните условия."
Чуйте повече за международното признание на Института, за експертната му дейност – в звуковия файл.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg