Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещу симбиозата с властта

Иво Инджов
Снимка: Ани Петрова

По всичко личи, че разговорът за „завладените“ медии в „превзетата“ държава тепърва ще се задълбочава и няма как да бъде по друг начин, след като беше доказано, че много от системите за контрол в държавата ни не работят. Как се отразява това на медийния сектор?

И защо, по думите на проф. Нели Огнянова, гаранциите за правото на информация и медиен плурализъм отпадат или не се въвеждат?

И коя е „заигравката“, която парализира медиите в България?

Какво ни показва случаят с вестник „Труд“, избухнал преди дни, защото Министерството на културата и полицията, заради неплатени задължения, запечата помещенията, в които е настанен този вестник.

Все въпроси, на които отговаря в „Мрежата“ на доц. д-р Иво Инджов, политически и медиен анализатор, преподавател по журналистика във Великотърновския университет.:

„Случаят с в. „Труд“ е показателен за симбиозата, в която дълго време са съществували част от медиите в България, симбиоза с властта. Ние знаем с кого, с коя партия, с коя политическа сила, която беше и партия - държава, е реализирана тази симбиоза. Става въпрос за ГЕРБ. Случаят с „Труд“ е един остатък от системата, който показва, че има много останки, големи отломки от тази система и някои медии още не са си пречупили верноподаническия стил на отразяване на тази партия. Тези отломки могат да минират опитите за прочистване на медийната система в България. Глаголът „прочиствам“ не е хубав, но ще го свържа с това, което вие казахте, а именно да има някакви етични стандарти, които да се практикуват, да бъдат приети от журналистическата общност, да бъдат припознати от по-голяма част от медиите, защото не бива да очакваме 100% съгласие и на тази база медиите да започнат да контактуват като автономни организации с държавата, а не да зависят от нея с пряко или индиректно финансиране.“

Целия разговор може да проследите в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07