Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 декември – Международен ден на чая

Снимка: Pixbay

На 15 декември страните производителки на чай отбелязват Международния ден на чая. Целта на този ден е да се привлече вниманието на обществото към проблемите, свързани с производството му и неговата търговия.

За напитката и Деня разказва в “Нашият ден“ журналистката Маги Гигова.

“Според статистика чаят заема второ място след водата. В българския език думата “чай“ се е появила през руския и тюркските езици от севернокитайското – “ча“.  А в Западна Европа за основа е получило южнокитайското – “це“.

В Индонезия в една плантация, близо до Джакарта, научих, че чаят бил първият бонзай. Всъщност чаят е дърво, а са го селекционирали до храст, защото най-ценни са листенцата, които са на върха.

И от всеки храст на ден се късат по едно-две листенца. И понеже дребничките берачки не могат да пълзят нагоре по дърветата го селекционирали до един храст, в който вече да им е по-лесно да си ги пощипват.

Първоначално чаят е измислен като лекарство, защото той е възникнал в Азия и е втори по употреба след водата, но той, за разлика от водата, не пренася зарази, защото е преварен.

В началото е ползван като лекарство, което укрепва зрението, като мазило против ревматизъм, а императорите го подарявали на приближените си в знак на благоразположение.“

Чуйте Маги Гигова в звуковия файл.


Снимки: Pixabay





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30