Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От другата страна на музейната витрина

Тодор Петев в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

И тази година пандемията попречи на реализацията на много музейни проекти и прояви. И за да не се наруши трайно връзката с публиката, много от музеите организираха виртуални обиколки за разглеждане на експозициите и експонатите в интернет пространството. Какво е чувството, когато музеят „гостува“ в нашия дом чрез съвременните средства за комуникация? Променя ли се отношението на посетителя към музея и кой кого преоткрива – посетителят музея или музеят своята публика..? И какво остава скрито зад музейните витрини?

Тодор Петев гостува в предаването и да сподели своите наблюдения и изследвания по тези теми. Той е магистър по философия и има докторат по изкуствознание от университета Принстън, САЩ и е преподавал история на изкуството в няколко американски университета. Работил е и като изследовател в отдела за европейска живопис в музея Метрополитен в Ню Йорк, както и в отдела за редки книги на университетската библиотека на университета Принстън. Специализирал е и история на книжната илюстрация в Католическия университет в Лувен, Белгия. Четири години е преподавал като главен асистент и във Факултета по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Тодор Петев е един от създателите на фондация „Моят музей“. В много от своите публикации той анализира различни аспекти от музейната дейност, връзката между музеите и публиката и още много други теми.

Преди няколко месеца пред музейната колегия беше представена и неговата най-нова книга, написана в съавторство със Зорница Христова – „Един ден в музея“. Със закачливите си истории и оригиналните илюстрации на Сияна Захариева, книгата е много подходящ музеен пътеводител за деца, родители и учители. По време на интервюто г-н Петев прочете два кратки откъси от нея.


Гатанката за слона, от д-р Петър Берон, авторът на Рибния буквар:
„Преди два века д-р Петър Берон искал да напише буквар, в който да разкаже на българите за невиждано от тях животно. Може ли да познаеш кое е то ?
Костюмът му е черникав, а височината осем лакти; има голяма глава, очи дълголики, врат къс, уши дълги, два зъба големи като на дива свиня, и между тях един сопол що го провеся кога ще чак до земята…“
Може ли да си представиш, че описаното животно е слон?!“


Историята на Бъбривата солница:
„Позволете да Ви се представя! Сигурно няма да обърнете внимание на една проста солница, даже понякога удряте моите сестри по масата… но без мен, или по-точно без солта, историята нямаше да бъде същата! Но преди да стигнем до МОИТЕ подвизи, нека ви разкажа нещо. През 1949 г. трима братя – Павел, Михо и Петко Дейкови – копаели глина близо до Панагюрище. Изведнъж открили безценно златно съкровище! Можели, разбира се, да го продадат и да станат богати като царе. Те обаче постъпили честно и го занесли в музея – защото древните съкровища правят по-богати всички: не само на злато, но и на познание за самите нас, за нашето минало. За такива хора казват, че са солта на земята. Уж обикновени, но без тях всичко би се разпаднало!
Преди хиляди години солта решила голям проблем на древните хора… развалената храна! Осоленото месо се запазва по-дълго… и не е нужно да ходиш на лов всеки ден! Когато не трябвало да ловуват всеки ден, хората имали време …да създават красоти и удобства!“






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Албена Тодорова, която пише с неудобство и нежност за своя град

"Литературните маршрути" са специално създадените от фондация "Прочети София" градски турове, водени от писатели, поети и изследователи. Днес поетесата Албена Тодорова ще заведе участниците в "кухнята на писането“, за да надникнат в творческия процес на писатели като Йордан Йовков, Елисавета Багряна, Атанас Далчев. За предстоящия днес в..

публикувано на 10.07.24 в 12:16

"Родопи филм фест" призовава: "Слушай музиката!"

Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова , режисьор и програматор на фестивала. Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".  "Светът е..

публикувано на 10.07.24 в 11:14

Фотографска изложба на актрисата Джесика Ланг в България

Прочутата кино и театрална актриса Джесика Ланг, носителка на две награди "Оскар" ("Тутси“ 1983 –поддържаща роля, "Синьо небе“ 1995 – най-добра актриса), в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф.  Първата по рода си нейна ретроспектива в България е в рамките на платформата "Майстори на фотографията" и включва..

публикувано на 10.07.24 в 11:03

Семейни срещи с оперното изкуство на открито

Летният фестивал "Опера в парка" в градината на Военната академия "Г.С. Раковски" всяка година привлича гражданите и гостите на столицата към едно културно преживяване от нов тип. Приобщаването на детската публика е сред основните стремежи на Софийската опера и балет, като тази година в парка на Военната академия програмата ще е насочена изцяло..

публикувано на 10.07.24 в 10:33
Станка Пенчева

95 години от рождението на Станка Пенчева – три стихотворения за спомен

Aз съм най-щастливата жена. Нищо в тоя свят не ме отмина: ни смъртта, ни материнството, ни раздялата със дом изстинал, нито срещата ми късна със единствения… Трудила съм се като копачките, докато се схвана от умора; и съм ходила с летяща крачка, със небето съм говорила! Гледам всичко с мъдро снизхождение, с кротко опрощаване. Гледам със очите на..

публикувано на 10.07.24 в 10:12