Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското здравеопазване през 2021 г. – пред какви казуси се изправиха юристите

Мария Петрова
Снимка: Facebook /Адвокат д-р Мария Петрова

Как се отрази пандемията на българското здравеопазване и пред какви казуси бяха изправени юристите през изминалата година?

Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Мария Петрова.

“В началото на годината бяха много чести оплакванията на гражданите, че нямат достъп до ваксини, тогава нямаше ваксинационни пунктове, нямаше възможност и за особен избор на конкретна ваксини.

Съществуваха много притеснения от нежелани реакции. Както и защо в България няма фонд за обезщетение, в случай че настъпят такива.

Отделно от това липсата на организация по въвеждането на данните в операционната система също създаде доста главоболия и работа, защото по този начин бяха нарушавани правата на определени граждани.

Липсата на електронно здравеопазване се отрази в това, че много хора се оказаха ваксинирани, но без изрядни документи впоследствие.“

“По-нататък в годината, когато вече имахме достъп до ваксини, започна следващият колосален проблем – “Зеленият сертификат“.

Само по себе си той е измислен като едно практическо решение за това да проследява докъде е стигнала ваксинационната кампания и на какво можем да разчитаме като общество на ваксинационно покритие, но с него възникнаха и следващите казуси.

Нарушават ли се правата на хората, когато им се изисква на определени места “Зелен сертификат“, какво се случва с работещите, може ли някой да бъде уволнен, ако не представи такъв документ.“

“Възникна и типично българското решение на всеки един проблем, а именно да се опитаме да минем извън системата с т.нар. “фалшиви сертификати“, които създадоха главоболия пък на прокуратурата, а донякъде и на нас адвокатите, защото винаги когато има търсене и предлагане, има хора, които се възползват от този тип документи, но има и такива, които ги издават.“

“Детската болница беше последният казус, по който работих. Всички искаме да имаме добро детско здравеопазване, но не е важно просто да слушаме какво се казва в общественото пространство, а да знаем дали практически то може да се реализира, когато някой обещава нещо, а то противоречи не на един, а на няколко закона. Най-малкото практически е невъзможно да се случи в кратки срокове.“


Решения

“Основното решение, което мога да предложа, преди да стигаме до съд и съдебни дела, е да създадем една добра организация.

Ще си позволя да посъветвам проф. Сербезова, в нейното качество на министър на здравеопазването, да наблегне на няколко основни неща: по-добро развитие на електронното здравеопазване, защото в момента, в който го имаме, няма да имаме организационните проблеми, които хартията и неуредиците с чакането за ваксини и всички онези неща, които съпътстваха годината.

На второ място, трябва да обясним на обществото какво е информирано съгласие, че това не е просто една хартия и подписването не означава, че никой не носи отговорност.

Да се повиши информираността на родителите, на учителите, на лекарите за това какво трябва да се направи в сферата на детското здравеопазване.

И не на последно място, да си дадем ясна сметка, че регулацията в здравеопазването трябва да идва от самото съсловие на лекарите. Час по-скоро БЛС да предприеме мерки за въвеждане на работещи етични правила, защото навсякъде по света най-силната регулация в сферата идва от самите лекари.“

Медицината

“Медицината, базирана на доказателства, е нещото, което можеше да реши много проблеми и е единственото решение в бъдеще на всички, възникнали до момента, и потенциални проблеми в здравеопазването. За да говорим за такава медицина, трябва да има много строга глобална регулация за това как се правят стандартите, изпитванията и проучванията.“

Чуйте адв. Мария Петрова в звуковия файл.

Чуйте адв. Мария Петрова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ради Радев и магията на градинарството: 40 години отдаденост

На утрешния 1 август честваме един от дните, отредени за градинарите – тези хора, които посвещават времето и живота си на любимите си цветя, растения и зеленчуци. Градинарите празнуват също и на 22 септември, отбелязвайки своята преданост към земята и природата. Днес се срещаме с човек, отдал 40 години от живота си на градинарството – Ради..

публикувано на 31.07.24 в 09:16

"Искам да съм българче", или какво е бъдещето на българските училища по света

В София се проведе Академия за учители от българските неделни училища зад граница. Във форума, организиран от Асоциацията "Български език – език европейски", участваха преподаватели от 17 държави и 36 училища. Общо се обучаваха 70 души – 29 за предучилищни групи и 41 – за начален етап. Обучението е финансирано от Министерството на образованието и..

публикувано на 31.07.24 в 08:50
Теодора Иванова, Здравко Григоров, Кристина Паскалева, Камелия Спасова (от ляво надясно)

Близки срещи в далечни пътешествия

Каква е разликата между пътешественика и туриста? Кои са съвременните, необичайни пътешествия, които могат да променят живота ви? Какви са особеностите на съвременното пътешественическо кино?  Истории за откраднати обувки, за онова, което прави хората щастливи и за упоритостта на духа на пътешествениците. Това съдържа изданието на..

публикувано на 30.07.24 в 16:10

Радослав Бимбалов: Ниската избирателна активност улеснява "пазаруването на избори"

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Радослав Бимбалов – рекламист, писател, анализатор и общественик. Той сподели своите виждания по някои от най-актуалните теми, свързани с политическата ситуация в страната, предстоящата предизборна кампания, възможните сценарии, Европейския парламент и ситуацията в Европа, както и изборите..

обновено на 30.07.24 в 11:51

"Еразъм+" обединява България и Гърция в проект за жени, жертви на насилие

Проектът "Нови възможности за жени, жертви на насилие, чрез изкуство", реализиран по програмата "Еразъм+", е резултат от партньорство между сдружение и неправителствена организация в България и Гърция. Основната цел на проекта е да демонстрира как различни видове изкуство и арт терапия могат да окажат положително въздействие като част от формалната..

обновено на 30.07.24 в 09:28