В навечерието на Новата 2022 година с очакване тя да бъде по-добра от отминалата Музикалният театър кани зрителите на своите празнични спектакли. Новогодишни концерти и спектакли очакват ценителите на оперетата и мюзикъла.
До 31 декември програмата на Музикалния театър е заредена с празнично настроение. Трупата е в трескава подготовка на своите традиционни новогодишни спектакли.
На 28 декември след едногодишно прекъсване, заради пандемията, Музикалният театър кани зрителите на своя Новогодишен оперетен бал. По традиция балът е в зала 1 на НДК, за да събере големия брой желаещи да се докоснат до блясъка и жизнеността на вечно оптимистичния жанр на оперетата. Тази година за първи път наред с любимите шедьоври на оперетната класика от Щраус, Лехар и Калман в концерта-спектакъл ще прозвучат и популярни оперни творби от Бизе, Росини и Верди. Другата изненада за зрителите е специалното участие на Балет „Арабеск“. Запазена марка на Новогодишния оперетен бал в зала 1 на НДК е и представянето на детска балетна школа. Участват солистите: Марияна Арсенова, Владимир Грудков, Зорница Дамянова, Денис Иванов(гост), Илона Иванова, Добрина Икономова, Елица Красимирова, Кръстан Кръстанов, Еделина Кънева, Юлия Маринова, Илина Михайлова, Олга Михайлова, Исидора Молес, Добромир Момеков, Александър Мутафчийски, Александър Панайотов, Стефан Петков, Пеньо Пирозов, Денко Проданов, Христо Сарафов, Богомил Спиров, Теменужка Трифонова, Катерина Тупарова. Хор, Балет и Оркестър на Музикалния театър с диригент Юли Дамянов. За Новогодишния оперетен бал билетите се продават през Ивентим и Билетния център на НДК.
На 30 декември от 19.00 часа артистите играят най-любимата оперета на българската публика „Царицата на чардаша“. Постановката на Музикалния театър е класическа и в същото време модерна трактовка на оперетата на Калман, която пренася в бляскавата атмосфера на Австро-Унгарската империя. Почитателите на оперетата могат да се насладят на богатата оркестрация в музиката на Калман, увличащото и изпълнено с комични обрати либрето, динамичната хореография и красивите костюми и сценография. Режисьор-постановчик е Адриан Холендер от Австрия, режисьор – Марияна Арсенова, сценограф и художник на костюмите е Иван Савов. Участват солистите: Добрина Икономова (Силва), Пеньо Пирозов (Едвин), Илона Иванова (Щаси), Александър Панайотов (Бони), Христо Сарафов (Фери Бачи), Марияна Арсенова (Цилика), Иван Панев (Князът) и други. Хор, Балет и Оркестър на Музикалния театър с диригент Юли Дамянов.
В навечерието на Новата 2022 година– на 31 декември от 17 часа – Музикалният театър кани зрителите на най-популярната и обичана оперета на Щраус – „Прилепът”. Тази творба на Краля на валса традиционно се играе във всички големи оперни и оперетни театри по света в навечерието на Нова година.
За зрителите на Новогодишния спектакъл на „Прилепът” в Музикалния театър на 31 декември ще има томбола с награди, която ще се тегли по време на маскения бал в двореца на Принц Орловски. Сюжетът в оперетата на Щраус е изпъстрен с комични обрати, които подлагат на изпитание любовта и съпружеската вярност на главните герои Айзенщайн и Розалинда. Участват солистите: Владимир Грудков(Айзенщайн), Олга Михайлова-Динова (Розалинда), Христо Сарафов (Франк), Денко Проданов (Принц Орловски), Стефан Петков (Алфред), Добромир Момеков (Фалке), Тодор Велков (Блинд), Исидора Молес (Адела), Ралица Анкова (Ида), Георги-Маноел Димитров (Фрош), Александър Василев (Лакей/Лесничей), Пламена Михова (Мелания), Николай Димов (Корикон), Румен Григоров (Герхард), Лъчезар Лазаров (Франц), Алексей Римша (Лакей). Хор, Балет и Оркестър на Музикалния театър с диригент Юли Дамянов.
Снимки – Музикален театър "Стефан Македонски"
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg