Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 436

Следобедна разходка с Дядо Вазов

Снимка: Калина Станева

В епизод 436 „Трамвай по желание“ повежда своята публика на цветиста следобедна разходка с патриарха на българската литература Иван Вазов.

Литературен пътеводител в нашата ретроспекция е един от най-добрите специалисти по биографията и творчеството на народния поет, Катя Зографова.

Както се полага, разходката започва с драматургичните прояви на твореца. Интересът на Вазов към драматическата поезия се проявява още в 80-те години. Поводът за това бил външен, отбелязва неговият изследовател Цветан Минков. Пловдивският театър нямал национални пиеси и Вазов бил замолен да напише нещо. Така биват създадени комедията "Михалаки чорбаджи" , преработка на поемата му "Загорка".

Силен тласък за историческите си драми Вазов получава от открития през 1907 г. Народен театър, комуто той ревностно услужва с един значителен репертоар от исторически драми и драматизирани епически творби.

Какво още ни нашепва Дядо Вазов отвъд онези 100 години, откакто го няма?

Чуйте как превежда на днешен език посланията на народния поет Катя Зографова, литературовед, литературен историк, документалист и писател, автор на 15 книги, две от които посветени на Иван Вазов – „Неканоничният Вазов“ и „Хроники на Вазовия род“.

Чуйте предаването от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Рахнев

"Странично осветление" – монолог на актьора Юрий Рахнев

Книгата "Странично осветление" от актьора Юрий Рахнев е яростен монолог на един фоторепортер, градски човек, тръгнал по следите на заплатената история. Юрий Рахнев е роден в Бургас. Изучавал е социологически и културологични теории в Бристолския университет. Работил е като фотожурналист, участвал е в игрални филми, сериали и телевизионни..

публикувано на 16.04.24 в 18:54

Фотографска изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти

"Небеса" (The Heavens) е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики, на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти. В продължение на повече от две години двамата посещават тринайсет офшорни центъра, олицетворение на укриване на данъци,..

публикувано на 16.04.24 в 17:29

Потопените български села в артистичен проект

Изложбата "Изгубени под водата" прави артистично изследване на емоцията и спомена за потопените български села по времето на социализма, които са изселени заради масираното строителство на язовири.  Създателките на проекта Ралица Каменова и Стела Бизева разказват, че едно от потопените села е част от тяхната семейна история и така се заражда..

публикувано на 16.04.24 в 17:15

България представя тревожна артинсталация на Венецианското биенале 2024 г.

STIR е многократно награждавана глобална медийна къща и кураторска агенция. Това е разностранна организация с дигитални и физически платформи, която е основана през 2014 г., за да раздвижи творческата мисъл, практиката, дискурса и индустрията, като същевременно насърчава, разпространява и насърчава творчеството и иновациите в областта на дизайна,..

публикувано на 16.04.24 в 16:00
Силвия Атипова

Силвия Атипова: От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика

Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова , която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България. Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я..

публикувано на 16.04.24 в 10:35